Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Probleme mari
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Probleme mari

Buna seara tuturor.
Lucrez de 12 ani intr-o societate f. mare ,la un punct de lucru ( in alt oras),impreuna cu sotul meu( doar noi 2).Posturile pe care lucram conf. CIM sunt de gestionari.
De aproximativ 4 ani,am convenit cu conducerea societaii,pentru a nu ne mai plati salarii mari( din cauza impozitarii),sa deschidem o firma privata,prin care sa efectuam 99% din operatiunile de comert.Am deschis cu sotul meu societatea si am incheiat un contract de intermediere cu societatea ,, mama'' .Mentionez ca am ramas si angajati ai societatii mama,dar cu salar fix(fara acele comisioane anterioare).
Acum 2 zile,am primit o instiintare ca se desfinteaza punctul de lucru,urmand a preda gestiunea cat mai repede posibil.
Stiam ca au probleme financiare din cauza blocarilor de fonduri de catre primarii ( societatea mama este furnizorul si totodata si actionar al unei mari companii de constructii pe fonduri ale primariilor),dar, simt ,ca la ultimele vanzari de marfa intre societatea mea si societatea mama,vor sa ma preseze sa achit inainte de termen si in numerar,desi,de 4 ani lucram prin stingerea datoriilor prin compensare directa,nicidecum prin viramente bancare.Nu am instrumente de plata lasate garantie la societatea mama.
Nu am fisa postului.Nu am semnat nici un regulament de ordine interioara.( aceste scapari sunt probabil din cauza distantei intre cele 2 orase).Contractul de intermediere intre societati,nu a mai fost reinoit de 1 an,dar sistemul de transfer in gestiune pct. de lucru-vanzare catre soc. com. personala-cumparare alta marfa de soc. com. personala si vanzare inapaoi catre societatea mama - si in final compensare,s-a desfasurat non-stop si dupa ce contractul a expirat.
Dilema mea este,daca se poate lega cineva,candva,din cadrul societatii,sau al vreunui organ de control autorizat( Pol. Economica,Garda ,etc...)de faptul ca eu,ca si gestionar care primeam marfa pe baza de aviz sau nota de transfer,o vindeam societatii comerciale personale,avand in vedere ca am incheiat un contract de intermediere cu administratorul societatii mame.Sunt pasibila de vreo raspundere penala,civila.Pot fi amenintata in vreun fel de catre administratorul societatii mame?

Va multumesc anticipat pentru bunavointa dumneavoastra de a-mi raspunde.
Cu stima,
Velvet

De exemplu,acum jumatate de ora am primit o informare pe fax,de la soc. mama,ca ultima factura de comision aferenta lunii septembrie,,,este refuzata la plata si trimisa expeditorului in original,prin posta''
Imi e teama sa nu se intoarca impotriva mea ca si angajata,atata timp cat inca mai sunt si salariat al soc. mame si administrator al soc. mele.Ma refer la vreo plangere penala.Acum 2-3 luni,totul a decurs normal.Am facturat comisionul iar ei mi-au trimis formularele de compensare directa.Acum,vad ca se schimba placa.
Velvet.Hd a scris:

De exemplu,acum jumatate de ora am primit o informare pe fax,de la soc. mama,ca ultima factura de comision aferenta lunii septembrie,,,este refuzata la plata si trimisa expeditorului in original,prin posta''
Imi e teama sa nu se intoarca impotriva mea ca si angajata,atata timp cat inca mai sunt si salariat al soc. mame si administrator al soc. mele.Ma refer la vreo plangere penala.Acum 2-3 luni,totul a decurs normal.Am facturat comisionul iar ei mi-au trimis formularele de compensare directa.Acum,vad ca se schimba placa.

Va sfatuiesc sa apelati la un avocat pentru ca din ceea ce povestiti nu inteleg de unde o temere pentru plangere penala.
Daca vi s-a refuzat plata ultimei facturi puteti sa face o actiune in instanta pentru plata ei, in functie de motivul refuzului la plata.
Daca activitatea a continuat fara probleme mult timp dupa expirarea termenului pentru care a fost incheiat contractul de colaborare inseamna ca acesta a fost prelungit in mod tacit.
Cum in cazul de fata societatea infiintata a fost in realitate o situatie impusa tot de "societatea mama" ar fi mai corect sa luati legatura cu angajatorul si sa lamuriti problema, sa stiti cu exactitate care este motivul refuzului de plata.