Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Problema legata de presedintele unei asociatii de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Problema legata de presedintele unei asociatii de proprietari

Buna Ziua! Am apelat la acest forum fiindca avem urmatoarea problema: Reprezentam o asociatie de proprietari iar in cadrul Asociatiei noastre presedintele si-a dat demisia in ianuarie si a desemnat un vicepresedinte care a semnat dosarele timp de 3 luni de zile, cat avea dreptul sa semneze. Am reusit sa gasim un nou presedinte abia in luna iulie. Presedintele actual , nu vrea sa semneze dosarele din lunile mai si iunie. Ce solutii puteti sa-mi dati, bineinteles cu trimitere la lege?
As mai avea o intrebare: Un presedinte de Asociatie care nu a fost retribuit pe baza unui contract de munca sau a unei conventii civile, ci a fost ales de Adunarea Generala si a facut munca voluntara, trebuie sa-si dea demisia in scris? sau poate sa demisioneze numai verbal in cadrul Adunarii Generale?
Dongyi, utilizator
Sunt perfect de acord cu ce sustine @silviu_n si @armenteros.
E un moft!
In toata aceasta perioada a existat cineva in conducerea asociatiei, nu au demisionat toti!
Sa semneze, domnule, unul din ei, vicele, noul sau un membru al comitetului.
Nu ati avut cenzor?

Daca vreti trimitere la lege....apai legea e facuta pentru situatii normale! Era sa zic pentru oameni normali!
Cand nu exista presedinte, exista un vice care sta pe post de presedinte pana cand se alege un presedinte nou.
Daca nu s-au organizat alegeri sau "nu ati gasit unul nou" va aflati intr-o situatia in afara legii...si atunci rezolvati-o tot asa, amatoristic. Nu-i un capat de tara sa semneze o lista amarata! Sa verifice dosarul, sa procedeze asa cum face si pentru listele de dupa iunie. Ce atatea chitibuserii!?!
elga50, moderator
Dar ce facem când avem situa?ia în care un pre?edinte să fie interimar de acum 3 ani (din 2010, fostul pre?edinte dându-?i demisia pe motiv de sănătate) ?
?tiu că legal era sa se convoace Adunare Generala, în termen de 90 zile, pentru alegerea oficiala a unui nou Pre?edinte, dar ei din 2009 n-au mai convocat una, cu toate ca erau obliga?i prin lege (au motivat ca ?i-a?a nu se prezintă cei 460 proprietari !), minim pentru adoptarea bugetului de venituri si cheltuieli.
Din Apr. 2010, acest presedinte interimar (nici măcar nu era membru al Comitetului Executiv, conform legii, pentru a putea fi numit interimar), nu s-a obosit sa fie ales legal de Ad. Gen., poate stiind ca e greu sa fie ales, neavând pregătire in niciun domeniu (a fost paznic).
CE PUTEM FACE SA REUSIM SA-L DEZLIPIM DE PE SCAUN (E LIPIT RÃU CU ... SUPER-GLUE), MAI ALES CA A SEMNAT ACTE IN NUMELE NOSTRU ?
Ma refer la solutia juridica, nu la cea cu organizarea unei Ad. Gen. care e greu de organizat, sa strangem noi 100 semnaturi pt. una extraordinara (minim 20% dintre proprietari).
Chiar dacă s-ar organiza, sefii pot convinge multi pensionari ca acest presedinte merita sa ramana, cu toate ca are dosar de incepere a urmaririi penale pentru fals in semnaturi private, alta belea !
[EDIT = va rog rezumati-va la subiectul in speta si nu puneti linkuri fara legatura cu subiectul]

Deja e prea mult, au primis si somatii de la Primarie, au fost violenti cu multi proprietari, limbaj de mahala (politia e clar ca nu actioneaza, chiar ii apără), si multe altele.
Ce solutii legale am avea sa scăpăm de toata conducerea, in afara de organizarea unei Ad. Gen. for?ate ?
elga50, moderator