Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... acte casa
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

acte casa

cum pot reface actele unei case cumparate de la IGCL care a pierdut tot dosarul cu contractul de cumparare si celelalte? mie mi-a ramas doar ultima chitanta in care se spcifica " achitat integral"
Autoritatea care se face vinovata de pierderea dosarului detine obligatia sa desfasoare demersuri pentru refacerea acestuia
Stimată doamnă,

1. Verficați dacă actul a fost transcris în Registrul de Inscripțiuni și Transcripțiuni - la nivel de județ există arhivă;

2. Dacă a fost cumpărat cu împrumut CEC, această instituție vă poate ajuta dacă a mai păstrat dosarul de credit. Eu am reușit să obțin, în București, actele unei vânzări din 1974.

Cu stimă.
Multumesc. Casa a fost cumparata in rate, fara un imprumut si din cate imi amintesc, cei de la IGCL au spus ca dosarul ori a disparut, ori a ars ceva de genul asta, si la Primarie in dosar exista doar o hartie in care este specificat "achitat casa integral in baza art. ....". Cum putem reface actele? Ce sa cer de la Registrul de Inscriptiuni si transcriptiuni? Serviciul asta cred ca e de la ANCPI si acolo nu te baga nimeni in seama daca nu ai macar Nr. Top pt casa in cauza. Cei de la Primarie au raspuns nonsalant "dati -ne in judecata!", ca si cand problema nu era a lor
angelaivan, utilizator