Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mosteniri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mosteniri

suntem doi frati mostenitori dupa parinti . fratele meu are doi copii dint-o alta casatori eu nici unul. . a dori sa stiu daca actuala lui sotie mosteneste ceva deoarece eu doresc sa las totul nepotilor, mltumesc
sotia nu are vocatie la mostenirea ramasa de pe urma socrilor decedati
multumesc dar vreau sa intreb daca dupa decesul fratelui ea are drept sa vina la aceasta mostenire cu copii lui[adica partea ramasa dupa parintii nostri}
Pe fratele dvs il mostenesc copiii lui si sotia, aceasta va mosteni 1/4 din ce va avea fratele dvs la data decesului sau. Daca doriti ca tot ce vi se cuvine de la parinti sa ramana nepotilor si pt ca nu stiti care..dvs sau fratele decedeaza primul, dezbateti succesiunea dupa parinti ( daca n-ati dezbatut-o inca )si partea dvs le-o lasati prin testament nepotilor
multumesc