Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... VALABILITATE CONTRACT COLECTIV
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

VALABILITATE CONTRACT COLECTIV

Buna ziua, m-am angajat de curand in Dpt.HR al unei companii in care seful meu sustine ca, Contractul colectiv la nivel national nu mai trebuie facut fiindca nu va mai fi valabil din 2012.
In acelasi timp am o prietena care lucreaza tot in HR la o alta companie si tocmai se pregateste sa-l adapteze companiei ei.
Care este realitatea, mai trebuie facut sau nu (stiu ca o conditie esentiala este aceea de a avea min.50 persoane in firma, dar aceasta este indeplinita...).
Multumesc, anticipat!
Cred ca va referiti la CCM la nivel de Unitate, nu? CCM la nivel national nu mai exista si nu va mai exista.
Nu aveti obligativitatea de a incheia un Contract Colectiv de Munca la nivel de Unitate. Singura obligatie care revine angajatorului este aceea de a initia negocierea colectiva in cazul in care societatea are peste 21 de angajati - vedeti art. 236 Codul Muncii.
Perspective, utilizator
buna ziua !

Problema care se pune la nivelul unei societati comerciale cu mai mult de 20 de angajati este a obligativitatii negocierii unui ccm la nivel de unitate; la nivel national ,dupa modificarea legii 53/2003 prin legea 40/2011 nu mai poate fi vorba de contracte colective;nivelele noi sunt UNITATE si RAMURA;
Legea 62/2011 este sediul materiei;
Seful dvs. stie el ceva..... Asa ca incercati sa-i fiti pe plac....

cu stima
c.j. alexandru pop