Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Infiintare PFA servicii IT
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Infiintare PFA servicii IT

Buna ziua,

M-ar interesa o solutie pentru ca sotia mea sa-si poata infiinta un PFA norma de venit neplatitor de TVA, pentru a executa servicii de consultanta IT, dar nu a terminat o facultate de profil sau nu are nici un curs in acest sens.

Aceasta conditie pt infiintarea unui PFA - servicii IT este valabila doar pentru alegerea activitatii principale a firmei sau poate avea ca activitate principala orice, dar la activitati secundare sa intre 6202 - Acitivtati de consuiltanta de exemplu?

Multumesc
adysx intr-un caz fericit daca sotia a facut un curs de programare prin faculta ar putea sa conteze si ala...Daca nu e graba cred ca se poate obtine un atestat pe baza caruia sa se inregistreze la RC.

Poate putin offtopic, vad ca ai 5 coduri CAEN, de la 1 ianuarie 2011 venitul se calculeaza ca suma normelor de venit, prin Cluj sunt nefericiti care aveau ca tine 4-5 coduri CAEN si s-au trezit prin august cu decizii noi de impunere(dupa ce initial le-au fost eliberate decizii prin care venitul era = norma)
Mersi frumos de raspunsuri...

O sa intreb la conta legat de numarul de coduri caen...
daca are un curs de cunoastere a calculatorului e suficient , mai ales studii superioare care necesita cunostinte temeinice de folosire in vederea realizari lucrari de licenta e suficient, nu este o activitate profesionala specializata de o institutie anume,orice student face cursuri IT.