Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... calculul concediului de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

calculul concediului de odihna

Cum se procedeaza in cazul unui salariat care a avut o luna de concediu medical in cursul anului, iar acum solicita concediul de odihna. Din zilele de concediu de odihna se scade perioada in care salariatul a fost in CM? Puteti sa-mi sugerati un act normativ care sa ma lamureasca in aceasta problema? va multumesc.
La un salar de baza de 600 ron cum se calculeaza concediul de odihna ce ar mai trebui platit de angajator daca decizia de desfacere a contractului de munca este din data de 1 august. Angajatul si-a consumat 3 zile din acel concediu. Multumesc

Si inca ceva.... este posibil ca sa fi in concediu fara plata in perioada de preaviz? adica daca in data de 13 iulie ti se spune ca esti concediat se poate sa te treca la fara plata pe jumatatea din luna care a mai ramas , fara acordul tau? adica fara semnezi vre-un act sau sa ai la cunostinta acel lucru? Ca apoi din 1 august sa ti se desfaca contractul de munca. vizat la ITM. Multumesc anticipat.
Angelinne, utilizator
De la 01 ian. pana la 31.iulie aveti dreptul la 12 zile de concediu - 3 luate, raman 9 zile de plata. Suma depinde nu numai de salariul de baza.

Nu se poate asa ceva. In perioada de preaviz, 20 de zile lucratoare in cazul concedierii, angajatul poate lucra doar 1/2norma fara sa ii fie afectate drepturile salariale, sau poate lucra 10 zile norma intreaga, apoi 10 zile sa stea acasa, tot fara a fi afectate drepturile salariale, sau poate avea si concediu de odihna.
Pentru a beneficia de concediu, indiferent daca este fara plata sau de odihna, trebuie sa existe o cerere a angajatului pentru acest lucru.