Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale registrul comertului
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

registrul comertului

buna seara,
sunt economist si as vrea sa incep sa tin evidenta contabila la mai multe firme, am o firma personala pe care as putea lucra(a le factura prestari servicii) insa nu stiu ce cod caen trebuie sa am si ce acte imi trebuie pentru a il inregistra la reg comertului daca nu il am in actul constitutiv.
Nu trebuie sa fie activitate unica ci doar principala. Ulterior inregistrarii societatii in registrul comertului, o societate cu obiect principal de activitate 6920 va trebui sa depuna o documentatie la CECCAR -ul in raza caruia isi desfasoara activitatea pentru a fi acreditata. Pa langa 6920 in acceptiunea CECCAR se mai pot desfasura activitati intr-o oarecare masura conexe cu cea principala: 6209, 7022, 8299.
Nu ulterior ci anterior inmatricularii la ORC actul constitutiv este avizat ca forma si fond de CECCAR.
Cu tot respectul, dar CECCAR nu are nici o treaba cu actul constitutiv al societatii, mai ales din punct de vedere al formei. Daca cunoasteti vreo prevedere in acest sens va rugam sa ne-o comunicati si noua pentru a o avea in vedere in viitor.
lucian huzum a scris:

Cu tot respectul, dar CECCAR nu are nici o treaba cu actul constitutiv al societatii, mai ales din punct de vedere al formei. Daca cunoasteti vreo prevedere in acest sens va rugam sa ne-o comunicati si noua pentru a o avea in vedere in viitor.

Imi pare rau dar... insiruirea prevederilor este prea lunga. asa ca va indic:

[ link extern ]

Si mai apoi se va reflecta ce se pune innainte carul ori boii?

CECCAR-ul nu poate sa ,,avizeze" un act constitutiv care nu are nicio valoare juridica atata timp cat nu este inregistrat la registrul comertului. Se pot cere informatii eventual despre obiectele de activitate pe care le accepta a fi inserate in actul constitutiv pentru acreditarea societatii.