Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cine uraste cainii de companie in asemenea hal?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cine uraste cainii de companie in asemenea hal?

Buna dimineata,

Ca viata noastra sa fie mai roza, se inventeaza tot timpul ceva rau.
Spre exemplu, povestea de mai jos.
Locuiesc intr-un complex rexidential nou, proprietate integral privata. In spatele blocului se finalizeaza acum un parc cu gazon, banci, loc de joaca pentru copii destul de mare.
Unii oameni din complex urasc cainii si in special pe cei cu proprietari. Sunt multi caini maidanezi dar cu aia nu au nici o problema. Noi suntem zilnic injurati, brutalizati verbal pentru ca ne plimbam cu cainii prin parc, cu toate ca strangem dupa ei. Nici macar nu au chemat hingherii sa ia cainii maidanezi in numar mare dar sunt terifiati de cainii nostri. Eu de exemplu am un micut bichon. Ei stau toata ziua in bloc, nu au unde sa se plimbe prin jur, nici un parc, nimica.
Ok. Ieri am aflat ca dupa ce au vrut sa treaca cainii sa plateasca liftul si gunoiul, nu le-a iesit, s-au gandit unii dintre ei, in asociatii, alta decat a noastra, sunt mai multe in complex, sa cumpere si sa amplaseze niste senzori care sa alunge cainii din parc producandu-le o suferinta auditiva cred, nu stiu cum functioneaza. Si pe maidanezi dar si pe ai nostri. Asa ceva este inadmisibil si eu am convocat o sedinta a proprietarilor de caini din complex, in numar foarte mare, saptamana viitoare. Ma gandesc sa-i actionam in judecata daca vor incerca sa faca asa ceva.
Exista legea protectiei animalelor si in spiritul ei ma gandesc la actiune.
Nu cred ca e mare scofala de facut.
Ce parere aveti?

Multumesc frumos pentru raspuns, viata e grea si unii ne-o fac si mai grea.
Legea nr 205/2004 privind protectia animalelor
Art. 1
(1) Prezenta lege reglementeaza masurile necesare pentru asigurarea conditiilor de viata si bunastare ale animalelor cu sau fara detinator.
Art. 6
(1) In sensul prezentei legi, prin rau tratament se intelege comportamentul brutal, abuzul in utilizarea animalelor, maltratarea si supunerea animalelor la eforturi inutile, precum si neasigurarea conditiilor minime necesare vietii si bunastarii acestora.
(2) In sensul prezentei legi, prin cruzime fata de animale se intelege:
a) omorarea animalelor, din perversitate, precum si prin practicarea tirului pe animale domestice sau captive;
b) organizarea de lupte intre animale sau cu animale;
c) folosirea de animale vii pentru dresajul cainilor sau pentru a le controla agresivitatea;
d) folosirea de animale pentru expozitii, publicitate, realizare de filme sau in scopuri asemanatoare, daca aceste activitati le provoaca acestora suferinte fizice si psihice, afectiuni sau raniri;
e) abandonarea unui animal a carui existenta depinde de ingrijirea omului;
f) administrarea de substante destinate stimularii capacitatilor fizice ale animalelor in timpul competitiilor sportive, sub forma dopajului.
Art. 26
(1) Autoritatea Nationala Sanitara Veterinara si pentru Siguranta Alimentelor si Ministerul Administratiei si Internelor, prin organele abilitate, monitorizeaza aplicarea prevederilor prezentei legi.

Sunt ceh de neam si o mare parte din an locuiesc la Praga,in restul timpului locuiesc in Romania.In Cehia,problema animalelor de companie nu exista,cehii fiind recunoscuti ca oameni extrem de toleranti.De maidanezi,acolo,nici nu poate fi vorba deoarece ...nu exista.Cand sunt acolo,mi se face dor de...un latrat in noapte,..dar,de unde?Sa nu mai vorbesc de faptul ca,acolo,nu exista moda batutului de covoare in spatele blocului,al gratarelor cu mici..in parcarile auto,al spalatului de autoturisme pe trotuare sau in parcarile de resedinta,etc.Asta inseamna CIVILIZATIE!Aici,romanii fiind un popor inca RURAL,nu se pot dezbara de acele obiceiuri...ancestrale,desi locuiesc in orase de 2 - 3 generatii.Dupa mine,locul unui animal este totusi in...natura.Dar,ca pentru orice regula,exista si exceptii care tin de natura,dimensiunile si/sau alte caracteristici ale respectivelor animale.
Multumesc frumos pentru contributiile dumneavoastra la acest subiect.
Va imaginati ca cei care vor sa faca acest rau cainilor de companie sunt tot aceeasi care arunca gunoi de la etaj in loc sa-l duca la tomberon, ghena, care au stat luni de zile cu gunoi atata de mult la iesirea din bloc de nu se mai putea iesi pe usa??? Si sobolanii saltau pe acolo?
Astia sunt cei care sunt ATATA de deranjati de 2 bichoni, un teckel si alti caini de-astia mici care ce fac?
Fac pipi in iarba. Restul il strangem.
Cata fatarnicie, cata ura!
La tara de unde vin , nu au avut animale in curte (?). Ei au dormit in copaci de teama sa nu se imbolnaveasca de ceva...
Plus ca animalele noastre sunt extrem de ingrijite, vaccinate, spalate, date cu parfum unele. Doar dorm cu noi, fac parte din familie.
O sa radeti, scuze, dar eu pe al meu il spal cu pasta si periuta de caini pe dinti.
N-am vazut in lege asta cu senzorii dar cred ca o fi, o sa citesc mai cu atentie.
S-a mai confruntat cineva cu asa ceva?
La nivel local, primarii au adoptat unele hotarari in ceea ce priveste plimbarea cainilor si curatarea in urma lor. La nivelul mun. Bucuresti exista o hot in care se arata ca tb strans kk din zonele asfaltate, iar in unele parcuri nu au acces cainii... Cred ca in z de joaca amenajata special pt copii nu au voie - copiii mici, jucandu-se pe iarba, ar putea intra in contact cu urina animalelor... Trebuie sa aflati care este hot emisa de primar si ce dispozitii cuprinde. Cum spuneam: exista unele diferente intre hot date de diverse primarii din tara.
moucha vlad-alexandru a scris:

Sunt ceh de neam si o mare parte din an locuiesc la Praga,in restul timpului locuiesc in Romania.In Cehia,problema animalelor de companie nu exista,cehii fiind recunoscuti ca oameni extrem de toleranti.De maidanezi,acolo,nici nu poate fi vorba deoarece ...nu exista.Cand sunt acolo,mi se face dor de...un latrat in noapte,..dar,de unde?Sa nu mai vorbesc de faptul ca,acolo,nu exista moda batutului de covoare in spatele blocului,al gratarelor cu mici..in parcarile auto,al spalatului de autoturisme pe trotuare sau in parcarile de resedinta,etc.Asta inseamna CIVILIZATIE!Aici,romanii fiind un popor inca RURAL,nu se pot dezbara de acele obiceiuri...ancestrale,desi locuiesc in orase de 2 - 3 generatii.Dupa mine,locul unui animal este totusi in...natura.Dar,ca pentru orice regula,exista si exceptii care tin de natura,dimensiunile si/sau alte caracteristici ale respectivelor animale.

Trbuie sa recunoasteti si dv ca va depasim :noi romanii toleram si cainii si pe cehi !=D>
Adriantot, moderator