Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Inregistrarea unei marci care este deja inregistrata ...
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Inregistrarea unei marci care este deja inregistrata in alta clasa

Buna ziua,

Ma aflu un fata unei situatii:

Am depus la OSIM inregistrarea a 6 marci pentru niste produse medicale (suplimente nutritive), in clasele 5 si 35. Produsele(pastilele in sine) sunt fabricate in alta tara, dar noi le vom reambala si ne vom pune marca respectiva pe ele.

La 3 din cele 6 marci am primit o NOTIFICARE cu cate un RAPORT DE CERCETARE DOCUMENTARA in care am 3 cazuri:

Cazul 1: Marca "xxxVETH"
Exista deja o marca inregistrata "XXXVET" din FRANTA in clasa 35 care conform "Madrid Protocol - Articolul 9" este inregistrata european.
- de la OSIM mi s-a recomandat sa renunt la clasa 35

Cazul 2: Marca "xxxMIT"
Exista deja o marca inregistrata "xxxMIT" din BAHAMAS in clasa 35, marca este protejata in DE, GB si RO, dar marca a expirat la data de 09-09-2012 si nu a fost reinnoita pana astazi 18-02-2013 asta inseamna mai mult de cele 6 luni.
- de la OSIM mi s-a recomandat sa renunt la clasa 35

Cazul 3: Marca "xxxNED"
Exista deja o marca inregistrata "xxxNED" din GERMANIA in clasa 5, marca este protejata si la noi in tara.
- de la OSIM mi s-a recomandat sa renunt la clasa 5

Exista vreo problema daca inregistrez pe clasa 5 si sa comercializez un produs ambalat de mine dar produs de altcineva, pot sa imi ceara daune cei care au inregistrata clasa 35? Sau daca inregistrez pe 35 in cazul 3 si sa comercializez, celalalt avand inregistrata clasa 5.

De la OSIM am primit recomandarea sa renunt la clasele care sunt deja inregistrate.

Am inteles ca renuntarea unei clase se face print-o adresa catre OSIM.
Exista un formular pentru aceasta sau are cineva un model?
Buna seara.
1. Nu renuntati la nici o clasa daca nu vi se face opozitie. Raportul de cercetare il trimite OSIM din proprie initiativa si in mod normal ar trebui sa va semnaleze doar marcile IDENTICE, ceea ce inteleg ca la punctul 1 nu e cazul. Mai inteleg ca marca semnalata de OSIM nu a fost reinnoita deci chiar nu este cazul sa renuntati la nimic.
2. Asteptati deciziile in urma examinarii de fond si atunci mai vorbim.
3. Da, teoretic vi se poate face opozitie in ambele cazuri semnalate de dvs:
daca inregistrez pe clasa 5 si sa comercializez un produs ambalat de mine dar produs de altcineva, pot sa imi ceara daune cei care au inregistrata clasa 35? Sau daca inregistrez pe 35 in cazul 3 si sa comercializez, celalalt avand inregistrata clasa 5

Mult succes!
Clasa 35 cuprinde servicii pentru terti. Ca urmare, daca folositi o marca proprie pentru produsele pe care le comercializati, clasa 35 nu inseamna pentru marca respectiva comercializarea efectuata sub marca Dumneavoastra.
Indiferent daca veti renunta la clasa 5 pentru XXXNED si veti mentine clasa 35, aceasta modificare nu va absolva pe Dvs de folosirea acestei marci cu incalcarea drepturilor titularului german pentru XXNED. Atentie! titularul german poate nu vă va face opozitie, dar vă poate actiona in justitie pentru contrafacere.