Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... intrerupere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

intrerupere

Cu ce ma afecteaza si in ce mod intreruperea privitoare la raporturile de munca? Cat de mult conteaza sa ai intrerupere 1 zi sau 2, 3 ani? Pensia va fi mai mica?
Vechimea acumulata in vederea deschiderii dreptului de pensie va fi mai mica. Nu se poate spune ca pensia va fi mai mica, cuantumul fiind proportional cu stagiul de cotizare si marimea contributiei.
bogdan77m a scris:

Cu ce ma afecteaza si in ce mod intreruperea privitoare la raporturile de munca? Cat de mult conteaza sa ai intrerupere 1 zi sau 2, 3 ani? Pensia va fi mai mica?

Aceste intreruperi va afecteaza stagiul de cotizare necesar pentru a iesi la pensie .. valoarea pensiei depinde foarte mult de valoarea punctajului mediu anual, realizat de dvs în perioada de cotizare.