Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale import-export inre tarii UE
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

import-export inre tarii UE

Doresc sa import din Romania catre UK produse alimentare si dulciuri.Sunt in Uk de ceva timp.Nu stiu care sunt pasii inceperii acestei mici afaceri , ma puteti ajuta va rog.Multumesc.
Luati legatura cu finantele de la sediul societatii si intrebati-i cum va puteti inscrie in Registrul operatorilor intracomunitari, Stiu ca va trebuie: Declaratie 095 in doua exemplare, xerox C.I. si cazier judiciar pentru toti asociatii firmei, indiferent ca sunt sau nu si administratori, si actele de infiintarare societate. Succes !
Multumesc pentru raspuns dar eu ma aflu in momentul de fata la stadiul de idee.Nu am facut nimic in acest sens.Nu ar trebui in prima faza sa-mi infiintez o societate comerciala?!Si unde ar fi indicat sa o fac aici(in Uk) sau in Romania?
Desigur ca infiintati o SC, oricum ambele tari sunt membre UE, deci nu e vorba de import -export ci despre achizitii si livrari intracomunitare. De aceea trebuie sa va inregistrati in registrul operatorilor intracomunitari. in Romania e destul de simplu si nu dureaza mult. am facut asta pentru societate pe actiuni. Gasiti toate informatiile pe net.
In Anglia nu cunosc, insa probabil gasiti informatiile la autoritatile echivalente celor de aici.