Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire teren

Buna ziua.
Tata a mostenit un teren (cu o casa batraneasca) de la mama lui iar mama lui il mostenise de la mama ei. Actul de mostenire vechi al bunicii spune ca s-a mostenit terenul fara act de proprietate iar cand tata s-a dus sa-l treaca pe numele lui nu s-a putut. am umblat pe la o groaza de arhive si nu am reusit sa gasim istoricul terenului in vechime. precizez ca se platesc impozite pe acest teren de catre bunica si apoi de catre tata de peste 60 de ani.
Intrebarile mele sunt:1. ce putem face pentru a dobandi un act de proprietate
2. Putem construi pe acest teren o casa fara a avea acest act de proprietate (avem actul de mostenire)
Terenul fiind intravilan si avand constructie veche pe el este perfect incadrabil in cerintele prevazute de art. 23 din legea 18/1991 privind Ordinul prefectului. OP nu se refera la terenuri extravilane sau la terenuri intravilane pe care nu se regaseste o locuinta.
Trebuie depus un dosar care contine:
- cerere;
- acte stare civila ale tatalui;
- actul initial de dobandire a terenului;
- certificatele de mostenitor in urma carora rezulta dreptul tatalui dvs. la teren;
- istoric de rol fiscal (de la primarie);
- extras registrul cadastral 1990 si registrul agricol 1986-1990 pentru pozitia de rol aferenta imobilului (de la primarie);
- schita cadastrala a imobilului (casa plus teren) - plan amplasament 1/2000;
- declaratii ale vecinilor cum ca nu le este afectat dreptul de proprietate, daca suprafata rezultata din masuratori este mai mare decat cea din acte.
Kyandra a scris:

Terenul fiind intravilan si avand constructie veche pe el este perfect incadrabil in cerintele prevazute de art. 23 din legea 18/1991 privind Ordinul prefectului. OP nu se refera la terenuri extravilane sau la terenuri intravilane pe care nu se regaseste o locuinta.
Trebuie depus un dosar care contine:
- cerere;
- acte stare civila ale tatalui;
- actul initial de dobandire a terenului;
- certificatele de mostenitor in urma carora rezulta dreptul tatalui dvs. la teren;
- istoric de rol fiscal (de la primarie);
- extras registrul cadastral 1990 si registrul agricol 1986-1990 pentru pozitia de rol aferenta imobilului (de la primarie);
- schita cadastrala a imobilului (casa plus teren) - plan amplasament 1/2000;
- declaratii ale vecinilor cum ca nu le este afectat dreptul de proprietate, daca suprafata rezultata din masuratori este mai mare decat cea din acte.

Mie imi lipseste tocmai : actul initial de dobandire a terenului
Pe certificatul de mostenitor al bunicii (cel cu care l-a mostenit bunica) apare ca este mostenit in lipsa actului de proprietate.
Nu-i totusi o mare problema...ideea este ca respectivul imobil sa figureze in posesia familiei dvs. in cele doua registre: cadastral din 1990 si agricol 1986-1990. Faceti mentiunea ca in certificatul de mostenitor al bunicii figureaza si acel imobil. In general OP se foloseste pentru stabilirea dreptului de proprietate pe cale administrativa pentru imobile dobandite demult, pentru care nu exista acte de proprietate in forma scrisa.
va multumesc frumos. voi vb cu tata sa faca rost de toate actele pe care mi le-ati zis
in cazul meu se pot folosi art. 887, 888, 898 din codul civil 2011? Ceea ce este in codul civil se poate folosi doar in instanta? daca da cu cine ar trebui sa ma judec? Va multumesc