Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA cum se completeaza declaratia 300?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

cum se completeaza declaratia 300?

Buna ziua .

Am si eu o problema in legatura cu intocmirea declaratie 300 .
Adica .
Am achizitii de marfa in contul 371 si in contul 3028.
Care sunt randurile care trebuiesc completate in aceasta situatie ?
Eu am completat randul 5 cu achizitii din contul 371 si randul 7 cu achizitiile din contul 3028 si mi se spune ca nu este bine .

Vad ca nu este bine deoarece nu mi se reduce teveaul cu suma TVA de la 3028 !!!!
ACHIZITIILE SUNT FACUTE DE LA FIRME DIN TARA .
Va rog sa ma ajutati daca nu cer prea mult si va ocup timpul.

Multumesc mult, mult de tot celor ce vor acorda atentie problemei mele .

O ZI BUNA .
44axa, utilizator
Listati jurnalul de cumparari si cel de vinzari ,dupa ce l-ati verificat,cu conditia sa fie inregistrarile facute corect.si la rindul 9 treceti toate vinzarile iar la rindul 21 toate achizitiile ,daca aveti si scutite la ridul 24.
Daca nu sunteti contabila ar fi bine sa cereti sfatul in aceasta problema sa fi inregistrarile facute corect.
SCUZE DE DERANJ DAR MAI AM O PROBLEMA .

Total vanzari inseamnand in coloana valoare suma fara TVA si in coloana TVA valoarea TVA - ului sau sotal suma din care TVA?

Multumesc mult si scuze .