Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... inmatriculare fara plata taxei de poluare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

inmatriculare fara plata taxei de poluare

As vrea sa inmatriculez un autoturism in RO care este in prezent inmatriculat in BG. Am inteles ca pot sa dau statul in judecata si cu hot judecatoreasca pot sa o inmatriculez fara sa mai platesc taxa de poluare care este abuziva.
Doresc sa stiu daca e adevarat.
Vreau sa va mai intreb daca radierea auto din BG se face inainte de inmatriculare sau se poate si dupa inmatricularea in Ro.
Va multumesc!
1. Chiar si in cazul autoturismelor noi se platesta taxa de poluare, aferenta primei inmatriculari in RO;
2. Intai radiati din BG, luati numere rosii si in cele 30 zile va faceti actele inclusiv platiti taxa.
Ma gandesc ca din cauza raspunsurilor aveti acel rating domnule "consilier".Mai informativa,spun eu.
www.avocatnet.ro/content/for...
undertacher, utilizator
Se intreaba clar despre inscrierea fara plata taxei care probabil ca este 2000-3000euro.
Daca probabil ca ar fi avut bani nu apela la ajutor pe acest sait ,asa ca este exclus achitarea taxei de emisii poluante.
Asteptati pronuntarea unei hotarari judecatoresti irevocabile in RO , apoi radiati masina din BG si o inmatriculati pe RO.
Este necesar sa demarati cat se poate de repede o actiune in instanta ptr inmatricularea auto fara plata taxei.