Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Neplata salariala ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Neplata salariala ...

Sunt angajat la un bar select din craiova ... am lucrat 2 luni , am vazut ca nu imi da salariul si am plecat acum cateva zile , mentionez ca am vb cu sefii si le-am zis ca plec , ei suparati ca am plecat acum nu vor sa imi mai dea salariul ce pot sa fac?

mentionez : contractul e facut pe 2 ore pe zi 7/7 si salariul 200 ron ... ziceau ei ca sa nu plateasca la stat bani multi ... dar salariul propus era de 800 ron

eu am lucrat de pe 10 octombrie pana pe 10 decembrie de la ora 8.00 pana la ora 03.00 din 2 in 2 zile.

am inteles cu ITM , ca fac o sesizare si atat, sesizarea in ce consta? ii obliga pe ei sa imi plateasca salariu? sau daca fac sesizare azi dupa cate zile se sesizeaza ITM ? cat timp dureaza verificarile care le fac cei de la ITM ?

ce pot sa fac ?
:(
Combei a scris:

adica? mai pe romaneste ca eu nu ma pricep la avocatura sau juridic ... nu sunt obisnuit cu astfel de termeni :)

multumesc anticipat oricum!!

Nu era nicio mare filosofia in a intelege ceea ce am postat ... sunt fapte care sunt sanctionate cu amenzi mici si fapte care sunt sanctionate cu amenzi mari sau fapte pentru care nu exista sanctiuni ... de exemplu, pentru neplata salariului nu exista nicio sanctiune prevazuta de lege in dauna angajatorului ..

Art. 260 (1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
a) nerespectarea dispozitiilor privind garantarea in plata a salariului minim brut pe tara, cu amenda de la 300 lei la 2.000 lei;
b) incalcarea de catre angajator a prevederilor art. 34 alin. (5), cu amenda de la 300 lei la 1.000 lei;
c) impiedicarea sau obligarea, prin amenintari ori prin violente, a unui salariat sau a unui grup de salariati sa participe la greva ori sa munceasca in timpul grevei, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
d) stipularea in contractul individual de munca a unor clauze contrare dispozitiilor legale, cu amenda de la 2.000 lei la 5.000 lei;
e) primirea la munca a pana la 5 persoane fara incheierea unui contract individual de munca, potrivit art. 16 alin. (1), cu amenda de la 10.000 lei la 20.000 lei pentru fiecare persoana identificata;
f) prestarea muncii de catre o persoana fara incheierea unui contract individual de munca, cu amenda de la 500 lei la 1.000 lei;
g) incalcarea de catre angajator a prevederilor art. 139 si 142, cu amenda de la 5.000 lei la 10.000 lei;
h) incalcarea obligatiei prevazute la art. 140, cu amenda de la 5.000 lei la 20.000 lei;
i) nerespectarea dispozitiilor privind munca suplimentara, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
j) nerespectarea prevederilor legale privind acordarea repausului saptamanal, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
k) neacordarea indemnizatiei prevazute la art. 53 alin. (1), in cazul in care angajatorul isi intrerupe temporar activitatea cu mentinerea raporturilor de munca, cu amenda de la 1.500 lei la 5.000 lei;
l) incalcarea prevederilor legale referitoare la munca de noapte, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
m) incalcarea de catre angajator a obligatiei prevazute la art. 27 si 119, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
n) nerespectarea prevederilor legale privind inregistrarea de catre angajator a demisiei, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
o) incalcarea de catre agentul de munca temporara a obligatiei prevazute la art. 102, cu amenda de la 5.000 lei la 10.000 lei, pentru fiecare persoana identificata, fara a depasi valoarea cumulata de 100.000 lei;
p) incalcarea prevederilor art. 16 alin. (3), cu amenda de la 1.500 lei la 2.000 lei.

In afar sanctiunilor prevazute in Codul Muncii , mai exista si alte acte normative in baza carorar angajatorul poate fi sanctionat cu amenda , si anume: HG nr.500/2011, Legea nr.108/1999 etc.
va multumsc tuturor celor care au postat , sper sa imi fie de folos cele discutate mai sus !!

va multumesc.