avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Anulare expertiza tehnica judiciara
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Anulare expertiza tehnica judiciara

Va rog a-mi raspunde in ce conditii se poate anula o expertiza tehnica la un imobil.
Mentionez ca la expertiza au fost cerute si obiectiuni , iar una din partio vrea anularea , nemotivata pana in prezent doar cu o cerere depusa la dosar.
Ultima modificare: Vineri, 16 Decembrie 2011
rokyng, utilizator
Cel mai recent răspuns: Ioan Ciobanu , Expert judiciar 00:02, 25 Decembrie 2011
Pt un raspuns concret sa ne comunicati daca vorbim de o expertiza judiciara sau extrajudiciara.
Daca este extrajudiciara si s-a acceptat ca proba la dosar se poate dispune de instanta efectuarea unei expertize judiciare iar daca in speta dvs. este vorba despre o expertiza judiciara cu tot ce inseamna procedural atunci aveti dreptul la obiectiuni, expert parte ori sa cereti o alta expertiza dar repet depinde de pozitia dvs.
Ultima modificare: Vineri, 16 Decembrie 2011
pop sorin, utilizator
pop sorin a scris:

Pt un raspuns concret sa ne comunicati daca vorbim de o expertiza judiciara sau extrajudiciara.
Daca este extrajudiciara si s-a acceptat ca proba la dosar se poate dispune de instanta efectuarea unei expertize judiciare iar daca in speta dvs. este vorba despre o expertiza judiciara cu tot ce inseamna procedural atunci aveti dreptul la obiectiuni, expert parte ori sa cereti o alta expertiza dar repet depinde de pozitia dvs.

este vorba de expertiza tehica judiciara intr-un proces de partaj ... la care s-au cerut obiectiuni
eu nu am mai solicitat nimica dupa raspunsurile expertie la obiectiuni, dar 'EXA"neprezenta si neprezentata cere amanare si anularea expertizei , restituirea banilor, si alta contraexpertiza
Ultima modificare: Vineri, 16 Decembrie 2011
rokyng, utilizator
O expertiză nu se poate anula decât din motive bine întemeiate.Da, se poate cere contraexpertiză dar acest lucru trebuie bine motivat şi mai ales aprobată contraexpertiza de către judecător.Banii înapoi nu se dau pentrucă munca a fost efectuată.
O expertiza poate fi declarata nula in cazul in care nu s-a respectat procedura legala privind efectuarea acesteia. Ma refer in mod special la procedura de convocare a partilor (daca este cazul).
In cazul in care expertul nu a rezolvat toate obiectivele sau le-a rezolvat numai partial se poate solicita completarea raportului de expertiza.
Daca considerati ca raportul de expertiza nu contine concluzii corecte puteti formula obiectiuni si apoi puteti solicita efectuarea unei noi expertize.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Expertiza tehnica auto ujiman ujiman Accident rutier cu victime. M-am constituit parte civila si am formulat plangere penala. A fost intocmita o expertiza judiciara auto care dupa parerea mea nu ... (vezi toată discuția)
Expertiza contabila extrajuduciara ceruta de politisti? serban.mirela74 serban.mirela74 Politia poate cere expertiza contabila extrajudiciara?Pot sa formulez obiectiuni asupra acesteia sau o pot respinge? Detalii: Intr-un dosar de cercetare ... (vezi toată discuția)
Proceduri legale expertiza tehnica ContSters322167 ContSters322167 Daca raportul de expertiza tehnica incalca art.21 lit B din OU 2/2000( nu s-a facut nicio descriere a modului de efectuare a expertizei,desi au fost ... (vezi toată discuția)