Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Postare nume + informatii personale pe internet
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Postare nume + informatii personale pe internet

Buna ziua! Ce se poate face in cazul in care o persoana regaseste informatii personale pe internet, pe un site gen forum? In plus informatiile personale sunt in mare parte eronate. Va multumesc!
Conform Legii nr. 677/2001, prelucrarea codului numeric personal sau a altor date cu caracter personal avand o functie de identificare de aplicabilitate generala poate fi efectuata numai daca persoana vizata si-a dat in mod expres consimtamantul.
Incalcarea acestui drept, constituie contraventie,pentru care se aplica amenzi usturatoare.