Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... BAZA DE DATE......
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

BAZA DE DATE......

Buna am si eu o intrebare......am creat un site protejat de parole si accesibil doar persoanelor juridice din domeniu hotelier in care o sa se regaseasca o lista cu persoanele care dau tepe la hoteluri. Intrebarea mea este daca incalc legea 677/2001 privind protectia datelor avand in vedere ca siteu nu este pentru publicu larg.iar persoanele bagate in aceasta baza de date vor figura cu un simplu cnp.fara nume sau prenume sau alte date de identificare.Iar aceste persoane vor fi introduse de catre hotelurile respective,eu doar administrand acest site pus la dispozitia hotelurilor.Intru sub incidenta legi 677/2001????
Buna ziua !
Avand in vedere prevederile Legii 677 din 2001, modificată şi completată prin
Legea nr.102/2005 din 3 mai 2005 (M. Of., Partea I nr. 391 din 09.05.2005), art.8 alin. 1, lit. a) si b) prelucrarea codului numeric personal sau a altor date cu caracter personal având o funcţie de identificare de aplicabilitate generală poate fi efectuată numai dacă:
a) persoana vizată şi-a dat în mod expres consimţământul; sau
b) prelucrarea este prevăzută în mod expres de o dispoziţie legală.
In caz contrar conform art.32 din aceeasi lege, " prelucrarea datelor cu caracter personal de către un operator sau de o persoană împuternicită de acesta, cu încălcarea prevederilor art. 4-10 ( cedi si art. 8, ca subliniere a mea) sau cu nesocotirea drepturilor prevăzute la art. 12-15 sau la art. 17, constituie contravenţie, dacă nu este săvârşită în astfel de condiţii încât să constituie infracţiune, şi se sancţionează cu amendă de la
10.000.000 lei la 250.000.000 lei.

In concluzie, pentru a nu avea probleme , respectati art. 8 din lege.
Cu stima!
Marius Zaharia, Avocat