Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... am ramas descoperita o luna jumate pentru a doua ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

am ramas descoperita o luna jumate pentru a doua indemnizatie copil

In momentul de fata beneficiez de indemnizatie crestere copil care se termina pe data de 16 mai 2013, iar eu urmez sa nasc pe data de 6 iulie 2013<data probabila, dar avand sarcina gemelara se poate naste si mai devreeme, chiar si cu o luna >. Am sunat la primarie si am intrebat ce ar trebuii sa fac, dak trebuie sa ma angajez pentru o luna sau pot intra direct in concediul medical, iar cei de la primarie au spus ca nu stiu ce sa imi spuna, ca ar trebuii sa mai intreb si la CASMB.
Intrebarea mea este ce ar trebuii sa fac, sa nu ma trezesc dupa nastere ca de fapt cei de la primarie mi-au dat informatii gresite, si nu mai pot beneficia de indemnizatie.
Va multumesc.
1. Cu cateva zile inainte de a se termina CCC1 faceti o cerere catre angajator prin care solicitati incetarea suspendarii CIM si reluarea activitatii in baza aceluiasi CIM incepand cu ziua urmatoare aceleia in care primul copil implineste 2 ani.

2. Cu aceeasui data prezentati si certificatul medical pentru concediul de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) pentru al doilea copil.

3. Dupa aceea, dupa terminarea concediului de maternitate, pentru a intra in CCC2, procedati asa cum ati procedat cand ati intrat in CCC1.

4. CASMB nu are nici o treaba cu indemnizatia pentru CCC.