avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 678 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Cumparare masina inmatriculata ro
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Cumparare masina inmatriculata ro

Buna seara, ma gandesc sa cumpar o masina inmatriculata in Romania in anul 2005(un Matiz pentru sotia mea). O sa platesc taxa de poluare sau nu? Eu din ce am citit am inteles ca daca iau de la primul proprietar nu ar trebui sa platesc...sau daca taxa a fost platita deja odata. Sau nu am inteles bine?
Cel mai recent răspuns: d3ath_sm0k3 , utilizator 18:18, 20 Decembrie 2011
imi cer scuze ca vin cu o intrebare in loc de raspuns insa nu stiu cum se aplica noua lege,si as avea si eu o intrebare
am un Fiat din 1997,prima inmatriculare este in 1998 eu sunt la 4-lea proprietar,o detin din 2006 si as vrea sa o vand insa potentialul cumparator s-a razgandit deoarece spune ca va fi nevoit sa plateasca noua lege
Daca faceti inmatricularea pana la intrarea in vigoare a legii nu veti plati taxa de poluare.
buna seara.deci sa intelegel ca noua taxa nu e discriminatorie in nicio privinta... ? pentru ca si eu incerc sa imi gasesc o masina. acum o sa imi fie si mai greu.legea intra in vigoare la 1 ian. 2012 asa ca nu o sa mai apucam sa le inmatriculam dupa cum merg treburile la RAR. nu se poate face nimic mai mult sa evit platirea taxei? multumesc
Pai si in cazul meu daca o inmatriculez dupa 1 ian 2012 platesc sau nu? Si daca platesc cam cat ar fi taza....am vazut pe un site listele cu motoarele....norma euro etc si in functie de asta cat era vechea taxa si cat e noua redusa cu 25% insa cel mai mic motor era de 1400. Matizul are pana in 900 cmc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa auto hacu hacu Am cumaparat un matiz in primavara cu act de vanzare cumparare dar nu l-am imatriculat pana acum intrebarea e eu o sa platesc taxa daca vreau sa-l imatriculez ... (vezi toată discuția)
Oug 9/2013 timbru de mediu Mihai1024 Mihai1024 Vreau opinia unui jurist legata de oug9/2013 fiindca in opinia mea: - este discriminatorie, cine a inmatriculat masina inainte de 15 martie 2013, circula bine ... (vezi toată discuția)
Inmatriculare autoturism achizitionat din sua gabyy. gabyy. am achizitionat un autorism inmatriculat in sua.dar acest autoturism l-am achizitionat din romania de la proprietar si nu stiu cum se procedeaza cu ... (vezi toată discuția)