Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca in Romania + detasare in Italia
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca in Romania + detasare in Italia

Buna ziua,

Ma aflu in urmatoarea situatie:

- am un contract de munca valabil in Romania si pentru perioada de 2 ani voi fi detasat in Italia.
- angajatorul din Italia plateste o diferenta de salariu pe langa cel ramas stabil in Romania.

As dori sa stiu cum si unde ar trebui sa ma adresez pentru a beneficia de alocatie pentru copil (4 ani) si eventual de alocatia pentru familie (assegno).

Multumesc
#-o
Cetatenii români pot solicita alocatia pentru nucleul familial fie direct la angajator, fie la reprezentanta Institutului National de Protectie Sociala (INPS) competenta teritorial (unde trebuie depus formularul E 401 - Atestat privind componenta familiei în vederea acordarii prestatiilor familiale sau E 411 - Cerere de informatii privind dreptul la prestatii familiale în statul de resedinta al membrilor familiei).

Alocaţia pentru membrii de familie aflaţi în întreţinere (alocaţia pentru nucleul familial)
[ link extern ]
Multumesc.

Acum ideea e in felul urmator: eu am un venit impozabil in Romania si un venit impozabil in Italia. Practic sunt platit de 2 angajatori. unul in RO si unul in IT. Cum se vor lua in calcul aceste venituri ? Se cumuleaza ?
Eu in formular ar trebui sa trec un venit nu ? le trec cumulate ?