avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 808 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajat fara contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajat fara contract de munca

Ce se intampla daca am avut un angajat, fara carte de munca,timp de o luna jumatate, dupa care am renuntat la serviciile lui? in perioada asta eu l-am platit, fara stat de plata,evident. acum el imi cere banii pe concediu de odihna dupa ce a fost la ITM si s-a interesat ce poate face in situatia asta? care sunt lucrurile de care sunt eu pasibila, amenzile,etc? stiu ca si eu sunt vinovata, dar in acelasi timp stiu ca si el e vinovat de faptul ca a acceptat sa lucreze fara contract
Ultima modificare: Joi, 22 Decembrie 2011
emmiv2008, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:03, 23 Decembrie 2011
Despre ce concediu de odihna vorbeste el dupa 45 de zile de munca.Aveti grija amenda este de 10.000 lei daca va cheama la I.T.M.
si el ce amenda risca pentru faptul ca a lucrat fara contract de munca?
si mai am o intrebare? e corect ca el sa sesizeze faptul ca a lucrat fara contract dupa ce am terminat "colaborarea"?
trebuie sa faca probabil cerere/sesizare la ITM,corect,nu? si sa aduca dovezi ca a lucrat la mine sau cum?
desigur ca este si el pasibil de amenda...dar, asta nu va scuteste pe dvs. de plata amenzii...:slap:

Care insa este mai mica, si daca nu are nimic pe numele lui nici nu are de ce-si face griji
Ultima modificare: Joi, 22 Decembrie 2011
Antoanela Geaman, Avocat
emmiv2008 a scris:

Ce se intampla daca am avut un angajat, fara carte de munca,timp de o luna jumatate, dupa care am renuntat la serviciile lui? in perioada asta eu l-am platit, fara stat de plata,evident. acum el imi cere banii pe concediu de odihna dupa ce a fost la ITM si s-a interesat ce poate face in situatia asta? care sunt lucrurile de care sunt eu pasibila, amenzile,etc? stiu ca si eu sunt vinovata, dar in acelasi timp stiu ca si el e vinovat de faptul ca a acceptat sa lucreze fara contract


Constituie contraventii,si se sanctioneaza,in cf. cu art.260(1)(2)Codul Muncii:
e) primirea la munca a pana la 5 persoane fara incheierea unui contract individual de munca, potrivit art. 16 alin. (1), cu amenda de la 10.000 lei la 20.000 lei pentru fiecare persoana identificata;
f) prestarea muncii de catre o persoana fara incheierea unui contract individual de munca, cu amenda de la 500 lei la 1.000 lei;
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.

In cazul descris, chiar daca persoana in cauza nu mai desfasoara activitate in firma,ar putea teoretic depune o sesizare la ITM.dar in acest mod este posibil sa incaseze si el amenda pe langa angajator,daca inspectorii vor avea si dovezi pt. constatarea contraventiei,in urma unui control desfasurat la firma .
Ultima modificare: Joi, 22 Decembrie 2011
ContSters136493, utilizator

Alte discuții în legătură

Inselat de patron flaviu-valentin flaviu-valentin am fost angajat cu promisuiunea ca o sa am contract de munca si dupa o saptamana de munca pur si simplu nu am mai primit nici bani nici nu am fost angajat . ... (vezi toată discuția)
Reclamatii pt itm kicku kicku buna am lucrat la un patron fara acte adica contract de munca iar angajatorul nu mai doreste sa ma plateasca . intrebarea mea este : ce as putea face pe ... (vezi toată discuția)
Amenda itm ramolex ramolex buna seara. ma confrunt cu urmatoarea situatie: o fabricuta de paine are nevoie de un angajat si pe cale de consecinta publica un anunt in ziar. in ... (vezi toată discuția)