Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajat fara contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajat fara contract de munca

Ce se intampla daca am avut un angajat, fara carte de munca,timp de o luna jumatate, dupa care am renuntat la serviciile lui? in perioada asta eu l-am platit, fara stat de plata,evident. acum el imi cere banii pe concediu de odihna dupa ce a fost la ITM si s-a interesat ce poate face in situatia asta? care sunt lucrurile de care sunt eu pasibila, amenzile,etc? stiu ca si eu sunt vinovata, dar in acelasi timp stiu ca si el e vinovat de faptul ca a acceptat sa lucreze fara contract
emmiv2008, utilizator
Despre ce concediu de odihna vorbeste el dupa 45 de zile de munca.Aveti grija amenda este de 10.000 lei daca va cheama la I.T.M.
si el ce amenda risca pentru faptul ca a lucrat fara contract de munca?
si mai am o intrebare? e corect ca el sa sesizeze faptul ca a lucrat fara contract dupa ce am terminat "colaborarea"?
trebuie sa faca probabil cerere/sesizare la ITM,corect,nu? si sa aduca dovezi ca a lucrat la mine sau cum?
desigur ca este si el pasibil de amenda...dar, asta nu va scuteste pe dvs. de plata amenzii...:slap:

Care insa este mai mica, si daca nu are nimic pe numele lui nici nu are de ce-si face griji
Antoanela Geaman, Avocat
emmiv2008 a scris:

Ce se intampla daca am avut un angajat, fara carte de munca,timp de o luna jumatate, dupa care am renuntat la serviciile lui? in perioada asta eu l-am platit, fara stat de plata,evident. acum el imi cere banii pe concediu de odihna dupa ce a fost la ITM si s-a interesat ce poate face in situatia asta? care sunt lucrurile de care sunt eu pasibila, amenzile,etc? stiu ca si eu sunt vinovata, dar in acelasi timp stiu ca si el e vinovat de faptul ca a acceptat sa lucreze fara contract

Constituie contraventii,si se sanctioneaza,in cf. cu art.260(1)(2)Codul Muncii:
e) primirea la munca a pana la 5 persoane fara incheierea unui contract individual de munca, potrivit art. 16 alin. (1), cu amenda de la 10.000 lei la 20.000 lei pentru fiecare persoana identificata;
f) prestarea muncii de catre o persoana fara incheierea unui contract individual de munca, cu amenda de la 500 lei la 1.000 lei;
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.

In cazul descris, chiar daca persoana in cauza nu mai desfasoara activitate in firma,ar putea teoretic depune o sesizare la ITM.dar in acest mod este posibil sa incaseze si el amenda pe langa angajator,daca inspectorii vor avea si dovezi pt. constatarea contraventiei,in urma unui control desfasurat la firma .
ContSters136493, utilizator