Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Repartizarea consumurilor de energie termicã între ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Repartizarea consumurilor de energie termicã între consumatorii din imobilele de tip condominiu

Buna ziua.
Stau intr-un apartament cu trei camere, al unui bloc cu 5 scari si 4 etaje. In bloc nu exista repartitoare. Eu si inca 40 (din cele 100 apartamente) avem instalata centrala de apartament.
Administratorul doreste sa ne puna la plata "cota parte" a caldurii. Mentionez ca pe casa scarilor nu exista incalzire, iar la subsol tevile sunt izolate, iar plata caldurii la apartamentele fara centrala, se face pe supafata utila si nu pe suprafata radianta, desi fff multi si-au pus cate 2 calorifere in camera sau calorifere cu numar fff mare de elementi si cand a fost controlul de la calor (in urma unei plangeri) nu au deschis usa, pentru verificare.
Doresc sa stiu care este temeiul legal prin care putem fi obligati (cei cu centrale) sa platim cota parte, stiut fiind ca legea 343/2010 se refera la apartamente cu repartitoare si la care plata caldurii se face dupa suprafata radianta?
In cazul in care exista un temei legal care este formula de calcul a partilor comune?
In legea 325/2006 se spune ca fiind obligatorie montarea de repartitoare. Acesta este singurul temei legal.
Dincolo de aceasta lege intervine liberul arbitru si "cuvantul unora contra cuvantului altora".

In mod normal intr-un asemenea condominiu ca al dv. ar trebui si este in interesul tuturor, pentru a se anihila orice conflict intre cei cu CT si cei fara CT, sa faceti o inventariere a sistemului de incalzire, in urma caruia ar iesi la iveala SET-ul spatiilor comune, SET-ul pentru coloanele de distributie si SET-urile apartamentelor.

Apoi caldura s-ar putea repartiza pentru spatiile comune (subsol, holuri uscatorii etc) pe cota-parte indiviza, tevile verticale tot pe cota-parte indiviza (in calculul pe repartitoare aceasta cota-parte este corectata cu un coeficient de amplasament de inaltime), iar restul s-ar putea repartiza apartamentelor conectate la sistemul centralizat proportional cu SET-ul fiecaruia.

In lipsa si a acestui procedeu de invenariere, totul devine o fantezie, indiferent din ce parte a baricadei se priveste.....
O modalitate de de repartizare a calduri se pote face confrm ordinului 483/2008.
In urma inventarieri tuturor sprafetelor radiante dintr-un condomeniu rezulta o Suprafata Echivalenta Termic.

1.    Consumul de energia termică pentru încălzire se repartizează astfel:
a.    Consum de energie termică pentru spaţiile comune – care se repartizează tuturor apartamentelor branşate şi debranşate direct proporţional cu cota parte indiviză a fiecărui apartament.
b.    Consum de energie termică pentru apartamente – care se repartizează astfel:
i.   pentru apartamentele debranşate – direct proporţional cu SET-ul fiecărui apartament debranşat;
ii.       pentru apartamentele branşate – direct proporţional cu suprafaţa utilă a fiecărui apartament branşat.

SETasociaţie=SETapartamente + SET spaţii comune [mp] unde,
SET asociaţie - suma suprafaţelor echivalente termic ale tuturor corpurilor de încălzire din asociaţie [mp]
SET apartamente - suma suprafaţelor echivalente termic a corpurilor de încălzire (calorifere+coloane+leg. cal.) ale tuturor apartamentelor(branşate+debranşate) [mp]
SET spaţii comune - suma suprafaţelor echivalente termic ale spaţiilor comune(birou asociaţie,subsol, casa scării, uscători, spălători, etc)
SETapartamente = SET ap.br. + SET ap.dbr [mp]
SET ap.br. - suma suprafaţelor echivalente termic ale apartamentelor branşate [mp]
SET ap.dbr. - suma suprafaţelor echivalente termic ale apartamentelor debranşate [mp]
Consum energie termică pentru spaţiile comune – ETcomun:
ETcomun = ET x (SETspaţii comune/SETasociaţie)
Consum energie termică apartamente - ETap (ap.br+ap.dbr):
ETap = ET - ETcomun.
Cheie de control: ETap = ET x (SETapartamente/SETasociaţie)
Consum energie termică apartamente debranşate- ETap.dbr:
ETap.dbr = ETap x (SETap. dbr/SETapartamente)
Consum energie termică apartamente branşate- ETap.br:
ETap.br = ETap - ETap.dbr.
Cheie de control: ETap.br = ETap x (SETap. br/SETapartamente)
Consumul de energie termică spatii comune alocat pe apartamente:
ETsp.com.ap. = (ETcomun x cpi)/100

Suprafaţa utilă finală luată numai la calculul energiei termice este suprafaţa utilă a apartamentului corectată cu factorul de recalculare, determinată cu relaţia:
SUf = k x SUi [m2] unde:
SUf – suprafaţa utilă finală luată la calculul energiei termice
SUi – suprafaţa utilă iniţială, cea a aprtamentului prevăzută în actul de proprietate al apartamentului
k – factorul de recalculare pentru calculul suprafetei utile finale
Conform prevederilor art.3, pct.17 din Ordinul 343/2010, factorul de recalculare k - este mărimea adimensională utilizată pentru recalcularea suprafeţei utile a apartamentului luat în calcul la repartizarea energiei termice în cazul în care corpul/corpurile de încălzire este/sunt modificat(e) faţă de soluţia de proiect, fără ca prin aceasta să se modifice cota indiviză şi se calculează cu relaţia:

k = unde,

SETmas – suprafaţa echivalent termic modificată a aceluiaşi corp de încălzire [m2]
SETpro – suprafaţa echivalent termic de proiect a corpului de încălzire [m2]
Apar următoarele cazuri:
a.       nu au avut loc modificări ale corpurilor de încălzire → SETmas= SETpro atunci k=1 şi SUf = SUi
b.      au avut loc modificări sau suplimentări ale corpurilor de încălzire în sensul măririi SET → SETmas > SETpro atunci k>1 (supraunitar) → SUf = k x SUi se măreşte
c. au avut loc modificări sau reduceri ale corpurilor de încălzire în sensul micşorării SET → SETmas < SETpro atunci k<1 (subunitar) → SUf = k x SUi se micşorează

nu vreau sa postez offtopic dar nu am gasit deschis ceva mai apropiat cu nelamurirea mea.
De curand m-am debransat de la radet. Pe palier sunt 11 aparatmente. Primele 10 s-au "izolat" de ultimul apartament cu o usa care rar este deschisa. Pe acest nou format palier exista un calorifer. Cel de al 11 apartament a ramas separat pe casa scarii si caloriferul care era montat langa usa a fost taiat. Administatorul ma obliga la plata a 10 % din val caldurii la partile comune desi eu nu beneficiez de acest serciciu, dar si de alti 20% pt cei debransati. este legal ?