avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... act aditional de suspendare pt. "invoit" ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

act aditional de suspendare pt. "invoit" ?


In cazul "invoirilor" adica salariati care nu mai au zile de concediu dar imi vin cu cereri de invoiri pentru diverse probleme personale... suntem obligati sa facem acte aditionale de suspendare a contractelor de munca si sa le inregistram la ITM? chiar pentru doua sau trei zile de invoit ?
Am fost obligati dupa un control sa facem aceste acte aditionale retroactiv pentru o saptamana de "invoit" in anul 2006 in cazul mai multor salariati -a momentul respectiv acestia nu au facut cerere scrisa ci doar au fost pontati-mai mult salariatii au lichidat demult (nici nu am cum sa-i contactez ca sa faca acele cereri de invoiri in baza carora sa inregistrez actele aditionale de suspendare) iar cartile de munca sunt inchise.#-o
Cel mai recent răspuns: Doina Elena , Consultant resurse umane 22:17, 14 Septembrie 2009
oti a scris:


In cazul "invoirilor" adica salariati care nu mai au zile de concediu dar imi vin cu cereri de invoiri pentru diverse probleme personale... suntem obligati sa facem acte aditionale de suspendare a contractelor de munca si sa le inregistram la ITM? chiar pentru doua sau trei zile de invoit ?
Am fost obligati dupa un control sa facem aceste acte aditionale retroactiv pentru o saptamana de "invoit" in anul 2006 in cazul mai multor salariati -a momentul respectiv acestia nu au facut cerere scrisa ci doar au fost pontati-mai mult salariatii au lichidat demult (nici nu am cum sa-i contactez ca sa faca acele cereri de invoiri in baza carora sa inregistrez actele aditionale de suspendare) iar cartile de munca sunt inchise.#-o


Inspectorii ITM nu sunt :hammer:, ei sigur au suspectat un cfs fortat acordat de firma........de aceea v-au pus la treaba, ca sa stiti, pe viitor, ca salariatul trebuie sa isi faca cerere de invoire (ca sa fie clar pentru toata lumea, chiar si pentru inspectorii ITM< ca a fost vointa salariatului....ok?). Acest lucru se deduce din faptul ca v-au pus sa faceti acte aditionale de suspendare. Aceste acte se fac doar pentru cfs nu si pentru invoire. ;)
aijin a scris:

Daca intr-o luna un salariat are doar trei zile, conform contractului(contractul incepe pe 29) si celea 3 sunt de CFP, se mai trece salariatul in stat?


Ca sa nu mai ai dubii, refa statul, introdu-l si pe acesta in stat, deoarece nu modifica se fondul de salarii si contributiile si inregistreaza-l din nou la ITM ( deaorece banuiesc ca celalt este deja depus la itm, nu?)
:offtopic:
namiru:
Era mai usor sa editati mesajul decat sa-l scrieti succesiv!:rtfm:
Corect, nu se va mai repeta.........scuzati, va rog!
Ultima modificare: Luni, 14 Septembrie 2009
Doina Elena, Consultant resurse umane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Zile cfp florica.vochide florica.vochide buna ziua,as dori sa stiu cum procedez daca am salariati care au lipsit toata luna si nu dorim sa le inchidem ctr. de munca.Cum as putea sa ii trec in revisal ... (vezi toată discuția)
Decizie suspendare cim alinaion82 alinaion82 Buna ziua! Spune-ti-mi si mie, va rog, cum tb sa sune decizia de suspendare a CIM in cazul in care salariatul vrea doar o zi de concediu fara plata? Va ... (vezi toată discuția)
Adeverinta medicala/ concediu medical simona.elisa simona.elisa Am un salariat care a lipsit o saptamana, si a adus o adeverinta eliberata de medicul de familie, pe care este trecut viroza respiratorie - pe o ... (vezi toată discuția)