Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... act aditional de suspendare pt. "invoit" ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

act aditional de suspendare pt. "invoit" ?

In cazul "invoirilor" adica salariati care nu mai au zile de concediu dar imi vin cu cereri de invoiri pentru diverse probleme personale... suntem obligati sa facem acte aditionale de suspendare a contractelor de munca si sa le inregistram la ITM? chiar pentru doua sau trei zile de invoit ?
Am fost obligati dupa un control sa facem aceste acte aditionale retroactiv pentru o saptamana de "invoit" in anul 2006 in cazul mai multor salariati -a momentul respectiv acestia nu au facut cerere scrisa ci doar au fost pontati-mai mult salariatii au lichidat demult (nici nu am cum sa-i contactez ca sa faca acele cereri de invoiri in baza carora sa inregistrez actele aditionale de suspendare) iar cartile de munca sunt inchise.#-o
oti a scris:

In cazul "invoirilor" adica salariati care nu mai au zile de concediu dar imi vin cu cereri de invoiri pentru diverse probleme personale... suntem obligati sa facem acte aditionale de suspendare a contractelor de munca si sa le inregistram la ITM? chiar pentru doua sau trei zile de invoit ?
Am fost obligati dupa un control sa facem aceste acte aditionale retroactiv pentru o saptamana de "invoit" in anul 2006 in cazul mai multor salariati -a momentul respectiv acestia nu au facut cerere scrisa ci doar au fost pontati-mai mult salariatii au lichidat demult (nici nu am cum sa-i contactez ca sa faca acele cereri de invoiri in baza carora sa inregistrez actele aditionale de suspendare) iar cartile de munca sunt inchise.#-o

Inspectorii ITM nu sunt :hammer:, ei sigur au suspectat un cfs fortat acordat de firma........de aceea v-au pus la treaba, ca sa stiti, pe viitor, ca salariatul trebuie sa isi faca cerere de invoire (ca sa fie clar pentru toata lumea, chiar si pentru inspectorii ITM< ca a fost vointa salariatului....ok?). Acest lucru se deduce din faptul ca v-au pus sa faceti acte aditionale de suspendare. Aceste acte se fac doar pentru cfs nu si pentru invoire. ;)
aijin a scris:

Daca intr-o luna un salariat are doar trei zile, conform contractului(contractul incepe pe 29) si celea 3 sunt de CFP, se mai trece salariatul in stat?

Ca sa nu mai ai dubii, refa statul, introdu-l si pe acesta in stat, deoarece nu modifica se fondul de salarii si contributiile si inregistreaza-l din nou la ITM ( deaorece banuiesc ca celalt este deja depus la itm, nu?)
:offtopic:
namiru:
Era mai usor sa editati mesajul decat sa-l scrieti succesiv!:rtfm:
Corect, nu se va mai repeta.........scuzati, va rog!
Doina Elena, Consultant resurse umane