Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... avocat stagiar
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

avocat stagiar

ce contributii trebuie sa plateasca avocatul stagiar?cumva si cea privind raspunderea profesionala, pt ca in cazul asta e vorba de vreo 3000 euro?va multumesc!
Trebuie mai intai sa facem distinctie intre contributii si asigurari. Raspunderea profesionala este o asigurare, si nu o contributie.
"Taxe" ori contributii lunare ar fi: cota fixa de barou, apoi cota procentuala din incasari si asigurarea de sanatate. Pe langa acestea mai e si impozitul pe venit- 16% si asigurarea de raspundere profesionala.
Daca nu am uitat ceva, cred ca acestea ar fi ...Despre 3000 euro, cred ca te referi la suma asigurata a politei de raspundere profesionala, si nu de prima platita !! :stunned:
Important in acest moment cand vrei sa ai activitati proprii din care sa obtii venituri legale , este sa vrei sa fii cu adevarat avocat sa practivi avocatura. Daca da atunci nu te mai gandi la taxe.
Sunt doua variante :
- prima sa te incrii in baroul traditional in care se intra mai greu nu numai datorita examenelor ci mai ales sumelor care trebuie cheltuite;
- a doua sa te incrii in Baroul constitutional, care ori ce s-ar zice de catre unii sau altii , este legal si nimeni nu are ce sa mai faca pentru a-l desfiinta. Concurenta intre cele doua Barouri e bine venita si cred ca este oportuna si nu ar mai trebui sa fie contestata de traditionali, care oricum au un nivel de pregatire mult mai bun , dar asta nu inseamna ca avocatura nu se poate practica si de avocatii din baroul Constitutional . Eu cred ca cine stie carte merge mai departe si are succese cine nu , nimeni nu-i interzice sa se pregateasca. Pentru a te informa cauta si te documenteaza direct de pe internet cautand cu motorul Bota Pompiliu .

Personal mie imi place sa cred ca profesiile liberale sunt si trebuie sa fie liberale sa nu depinda de un monopol sau altul , ci pur si simplu avocatul sa faca parte dintr-o uniune la care sa contribuie sub forma unei cotizatii lunare in limita bunului simt si atat iar problema veniturilor sa fie supusa numai impozitelor legale , nu si vamuirilor de la centru.

IGPOPA a scris:

Important in acest moment cand vrei sa ai activitati proprii din care sa obtii venituri legale , este sa vrei sa fii cu adevarat avocat sa practivi avocatura. Daca da atunci nu te mai gandi la taxe.
Sunt doua variante :
- prima sa te incrii in baroul traditional in care se intra mai greu nu numai datorita examenelor ci mai ales sumelor care trebuie cheltuite;
- a doua sa te incrii in Baroul constitutional, care ori ce s-ar zice de catre unii sau altii , este legal si nimeni nu are ce sa mai faca pentru a-l desfiinta. Concurenta intre cele doua Barouri e bine venita si cred ca este oportuna si nu ar mai trebui sa fie contestata de traditionali, care oricum au un nivel de pregatire mult mai bun , dar asta nu inseamna ca avocatura nu se poate practica si de avocatii din baroul Constitutional . Eu cred ca cine stie carte merge mai departe si are succese cine nu , nimeni nu-i interzice sa se pregateasca. Pentru a te informa cauta si te documenteaza direct de pe internet cautand cu motorul Bota Pompiliu .

Personal mie imi place sa cred ca profesiile liberale sunt si trebuie sa fie liberale sa nu depinda de un monopol sau altul , ci pur si simplu avocatul sa faca parte dintr-o uniune la care sa contribuie sub forma unei cotizatii lunare in limita bunului simt si atat iar problema veniturilor sa fie supusa numai impozitelor legale , nu si vamuirilor de la centru.

Sunteti off topic!!
Buna seara! M-am gandit ca ar fi bine sa postez aici pentru nelemuririle decat sa deschid alt topic,avand in vedere ca sunt av.stagiar.Va rog mult daca se poate,va cer ajutorul pentru niste raspunsuri.Situatia sta cam asa:sunt stagiar in cadrul unui cab de av.iunde ma inteleg foarte bine cu coordonatorul meu de stagiu motiv pentru care dumnealui este de acord ca eu sa am clientii mei.Intrebarea ar fi cum pot folosi delegatiile avocatiale in nume propriu,sa le semnez si sa le stampilez cu stampila mea daca de la barou nu elibereaza decat pe cab coordonatorului de stagiu(mi s-a spus de la barou ca pot ridica delegatiile doar pe numele indrumatorului si e treaba noastra ce facem in cadrul cabinetului).M-ar mai interesacum trebuie sa arate o factura emisa de un av stagiar in sensul ca la furnizor se trece cabinetul si apoi se face precizarea ''prin av.colaborator''?As vrea sa mai stiu daca un av stagiar are voie sa ateste acte constitutive si nu numai.
Va multumesc mult!
Pentru prima parte citeste asta: [ link extern ]

Pentru partea cu atestarea citeste statutul profesiei, stagiarul nu poate atesta.