Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

SRL

Daca am fost la finante unde firma avea o datorie de 19000 ron mi s-a spus ca firma este radiata conform registru comertului si ca datoria nu mai exista eu mai trebuie sa fac ceva?
Mai exact firma a fost infintata in noiembrie 2008 cand nu am depus bilantul.
Ulterior in 2009-2010 firma a functionata a depus toate actele si pe urma am inchis toate activitatea.
am avut si o surpriza in care am vazut ca registrul comertului se judeca cu finantele pt ca registru a radiat firma in timp ce avea datorii la finante.
Mai tarziu am primit acasa O SOLUTIE DEFINITIVA SI IREVOCABILA de la tribunalul Alba Iulia unde finantele facusera recurs ca firma e radiata.
EU ZIC CA AR TREBUI SA FIU FERICITA CA AM SCAPAT DE CEI 19000 VOI CE SPUNE-TI SA NU MA BUCUR INCA?
Ce ma sfatuiti?
este posibil sa nu scapi, datoriile se prescriu in 7 ani fata de stat
Carmen Muraru, Avocat
carmenmur a scris:

este posibil sa nu scapi, datoriile se prescriu in 7 ani fata de stat

Se prescriu in 5 ani calculati de la 1 ianuarie ale anului urmator (deci maxim 6 ani).

Codul de procedura fiscala
Art. 131 Începerea termenului de prescripţie
(1) Dreptul de a cere executarea silită a creanţelor fiscale se prescrie în termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în care a luat naştere acest drept.

Alberto Kurtyan
Multumesc momentan.
Incerc sa ma mai documentez sa nu am surprize.
Caut sentinta sa va dau mai multe detalii