avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 352 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

SRL

Daca am fost la finante unde firma avea o datorie de 19000 ron mi s-a spus ca firma este radiata conform registru comertului si ca datoria nu mai exista eu mai trebuie sa fac ceva?
Mai exact firma a fost infintata in noiembrie 2008 cand nu am depus bilantul.
Ulterior in 2009-2010 firma a functionata a depus toate actele si pe urma am inchis toate activitatea.
am avut si o surpriza in care am vazut ca registrul comertului se judeca cu finantele pt ca registru a radiat firma in timp ce avea datorii la finante.
Mai tarziu am primit acasa O SOLUTIE DEFINITIVA SI IREVOCABILA de la tribunalul Alba Iulia unde finantele facusera recurs ca firma e radiata.
EU ZIC CA AR TREBUI SA FIU FERICITA CA AM SCAPAT DE CEI 19000 VOI CE SPUNE-TI SA NU MA BUCUR INCA?
Ce ma sfatuiti?
Cel mai recent răspuns: terorista2012 , utilizator 20:14, 8 Ianuarie 2012
este posibil sa nu scapi, datoriile se prescriu in 7 ani fata de stat
Ultima modificare: Duminică, 8 Ianuarie 2012
Carmen Muraru, Avocat
carmenmur a scris:

este posibil sa nu scapi, datoriile se prescriu in 7 ani fata de stat


Se prescriu in 5 ani calculati de la 1 ianuarie ale anului urmator (deci maxim 6 ani).

Codul de procedura fiscala
Art. 131 Începerea termenului de prescripţie
(1) Dreptul de a cere executarea silită a creanţelor fiscale se prescrie în termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în care a luat naştere acest drept.

Alberto Kurtyan
Multumesc momentan.
Incerc sa ma mai documentez sa nu am surprize.
Caut sentinta sa va dau mai multe detalii

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit minim srl radiat AlbuD AlbuD Buna ziua! As dori sa va intreb, in cazul s-a dat o hotarare de radiere a unui SRL care a ramas definitiva, in urma dizolvarii societatii pentru nedepunerea ... (vezi toată discuția)
Radiere societate comerciala cu datorii petrutu petrutu Daca am o societate comerciala, am datorii foarte mari la stat, conturile societatii sunt blocate de catre ANAF, pot sa radiez societatea? In ce conditii si ... (vezi toată discuția)
Se poate inchide un s,r,l, cu datorii la fisc? valyyyy valyyyy poate sa mi sp cineva cat costa inchiderea unei societati cu datori la stat si ce obligatie ai ca si termen de plata la stat ... (vezi toată discuția)