Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Exista un act normativ care prevede scaderea pragului ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Exista un act normativ care prevede scaderea pragului de varsta la care se poate obtine permisul de conducere?

Am vazut la tv ca in 2012 s-a dat o lege in care zice ca permisul de conducere se poate da si la 17 ani dar timp de un an trebuie sa ai obligatoriu un adult cu tine cand conduci?a intrat in vigoare legea?
inca nu este o astfel de lege... probabil ca este doar un proiect
aha...multumesc!
Noul Cod Rutier prevede scaderea pragului de varsta la care se poate obtine permisul de conducere.
Printre amendamentele propuse de Ministerul de Interne pentru Noul Cod Rutier se numara scaderea varstei legale pentru obtinerea permisului de conducere.
Aceasta coincide in prezent cu cea a majoratului, 18 ani, insa in curand este posibil ca si tinerii de 17 ani sa poata urca la volan legal, relateaza observator.ro.
Conditia pentru obtinerea permisului la aceasta varsta este ca timp de un an, pana la implinirea majoratului, tinerii soferi sa fie acompaniati la volan de un adult. Cele 30 de ore de conducere efectuate in perioada efectuarii scolii de soferi nu sunt considerate suficiente.

Noul Cod Rutier se afla momentan in dezbateri la Comisia Juridica de Disciplina si Imunitati a Camerei Deputatilor si mai prevede amenzi de pana la 100 de puncte de amenda si scaderea alcoolemiei legale.

[ link extern ]
multumesc mult!