Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ajutor pt.mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ajutor pt.mostenire

Buna ziua,
Inainte de a doua casatorie mama mea a cumparat o casa, dupa aceia s-a casatorit. Ea are 1 copil el 1 copil. Dupa decesul mamei cum se imparte proprietatea?
Multumesc,
Astept raspuns.
Dupa decesul mamei dvs, Sotul supravietuitor va avea 1/4 din proprietate pt ca intra in patrimoniul defunctului Casa iar dvs 3/4 in calitate de descendent. Daca Sotul supravietuitor moare inaintea dansei, dvs mosteniti totul la decesul mamei dvs , adica intregul imobil, pentru ca Sotul supravietuitor nu poate fi reprezentat la succesiune si copilul dansului din alta casatorie anterioara nu este ruda cu mama dvs Decat daca l ar fi adoptat.
Multumesc,
Dar ce acte pot face: vanzare cumparare sau donatie?
In timpul vietii mamei dvs puteti face vanzare cumparare fara nicio clauza ca sa nu fie atacat de Sotul supravietuitor ca donatie deghizata si supusa fie raportului fie reductiunii liberalitatii succesive, de asemenea trebuie ca pretul sa fie real, adica sa exista banii pe care ii dati. Donatia ar fi fost mai ieftina ca nu mai plateati impozit pe tranzactie fiind rude de grad 1, insa aceasta este supusa raportului si reductiunii sau sa va faca testament insa si a cesta are acelasi regim ca donatia daca incalca rezerva succesorala a sotului supravietuitor, testamentul ar fi fost cel mai Putin costisitor.