Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Model contract de cesiune privind transmiterea ...
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Model contract de cesiune privind transmiterea dreptului asupra mãrcii

Daca poate cineva sa ma ajute cu un contract de cesiune marca. Multumesc
C O N T R A C T DE C E S I U N E
privind transmiterea dreptului asupra mărcii________________

I.Părtile contractante.
Art.1. Intre ___________________,cu sediul în Bucureşti, Str._________., Ap.57, sector 4, în calitate de CEDENT şi
__________________, cu sediul în Bucureşti, str.____________________., sector 1, în calitate de CESIONAR,s-a încheiat prezentul contract de cesiune.

Motivaţia încheierii contractului de cesiune.
- având în vedere că marca_________________, este înregistrată în România sub numărul _______ şi se află în perioada legală de protecţie;
- având în vedere că în Certificatul de înregistrare emis de OSIM figurează ca titular al mărcii____________________________, şi această societate în calitate de titular deţine dreptul exclusiv asupra mărcii, inclusiv transmiterea prin licenţă a dreptului de folosinţă a acestei mărci;
-având în vedere că titularul mărcii este şi fabricant al produselor_____________________________________;
-având în vedere că S.C._______________________., în calitate de cesionar, doreşte să folosească marca _______________________pentru fabricarea produselor pentru care marca a fost înregistrată, inclusiv obţinerea avantajelor care decurg din acestă folosire a mărcii;
-având în vedere că cesionarul, titular al mărcii, este pregătit să acorde cedentului dreptul exclusiv de folosinţă a acestei mărci în România , sub condiţiile excpuse în acest contract;
-având în vedere că cedentul declară că până la data prezentului contract nu a mai autorizat nici o altă persoană să folosească, în România, marca _________________________
părţile acestui contract cad de acord cu următoarele:

II.Obiectul contractului.
Art.2.Obiectul prezentului contract este cesiunea dreptului asupra mărcii ___________ în Romania şi a dreptului de protecţie în străinătate a acestei mărci. Cesiunea este valabilă pentru toate produsele pentru care marca a fost înregistrată. Cesiunea va fi înregistrată la OSIM de către cedent. Ca urmare a înregistrarii cesiunii la OSIM, cesionarul are dreptrul să solicite eliberarea unei dovezi din partea OSIM care să ateste că are calitatea de titular al mărcii______________ în condiţiile prevăzute de prezentul contract.
La data încheierii contractului cedentul şi cesionarul au constatat, fiecare pentru el insuşi, că sunt îndeplinite condiţiile prevăzute de Legea 84/98 privind cesiunea mărcii

III.Condiţiile cesiunii.
A.Obligaţiile cedentului.
Art.3.Cedentul declară că, anterior acestui contract, nu a întreprins nici o altă acţiune de transmitere a drepturilor sale asupra mărcii______________
Art.4.Cedentul declară că nu are cunoştiinţă despre eventuale atingeri altor mărci şi nici nu se află în litigiu cu persoane privind eventuale încălcări sau atingeri aduse de către terţi mărcii______________ şI ca urmare nu există nici o datorie bănească care la data încheierii prezentului contract de cesiune care să cadă în sarcina cesionarului după semnarea contractului.
Art.5. Cedentul nu va fi responsabil faţă de terţi pentru actele sau omisiunile făcute de cesionar după semnarea prezentului contract, inclusiv pentru servicii incomplete sau alte reclamaţii care pot apărea.
Art.6. Cedentul se obligă să înregistreze prezenta cesiune la OSIM imediat după semnarea ei.

B.Obligaţiile cesionarului (solicitantul brevetului şi titularul brevetului).
Art.7.Cesionarul se obligă săsă plătească toate taxele legale şi diligenţele necesare pentru înregistrarea cesiunii la OSIM
Art.8.Cesionarul se obligă să achite cedentului preţul acestei cesiuni care este în valoare de :
Plata sumei către cedent se va face la semnarea prezentului contract de cesiune.
Art.9.Cesionarul se obligă ca în cazul în care are intenţia de a renunţa la marca______________,intenţia sa să o aducă la cunoştiinţa cedentului cu 60 zile înaite de depunerea anunţului la OSIM. In cazul renunţării, cesionarul va întrerupe orice act de folosire a mărcii.

IV.Răspunderea contractuală
Art.10.Pentru neîndeplinirea sau îndeplinirea necorespunzătoare a obligaţiilor asumate prin prezentul contract, partea vătămată poate cere celeilalte părţi despăgubiri pentru prejudiciile cauzate, potrivit dreptului comun. Forţa majoră apără de răspundere partea care o invocă în condiţiile legii.

V.Soluţionarea litigiilor.
Art.11.Diferendele între părţi se soluţinează pe cale judecătorească, dacă nu au putut fi rezolvate pe cale amiabilă. Acţiunea va fi pusă în mişcare de partea care se consideră vătămată.

VII.Clauze finale.

Art.12. Prezentul contract s-a încheiat în trei exemplare originale, destinate părţilor şi OSIM.
Art.13. Contractul intră în vigoare la data semnării de ambele părţi.

Data semnării contractului:

CESIONAR CEDENT
Mioara Radulescu, Consultant proprietate industriala
Va multumesc mult!