Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Verificarea la domiciliu a celor care se afla in ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Verificarea la domiciliu a celor care se afla in concediu medical

Mai este valabila verificarea la domiciliu pentru cei care se afla in concediu medical?
andreia85 a scris:

Ce se intampla daca nu este gasita acasa persoana verificata ,ea fiind la control la medic in alta localitate (este vorba de o persoana insarcinata)?

Prezenta la adresa de resedinta indicata pe toata perioada concediului medical in intervalul orar mentionat este obligatorie,cu exceptia situatiilor justificate cu documente medicale pentru efectuarea de tratamente de specialitate, analize paraclinice sau alte proceduri medicale,indiferent de cauza care a condus la eliberarea unui cm.
Asadar,cu actul medical obtinut de la medicul la care ati fost la control,puteti oricand sa va justificati absenta de la domiciliu si nu vi se poate intampla nimic.

@tudorvaleriu,

Aveti mare dreptate,dar din pacate legiuitorul nu a facut distinctie,asupra cauzei care a condus la eliberarea unui cm,considerand ca fac parte alaturi de celelalte cm -uri din categoria concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate ,pt. care se aplica o singura regula in aceasta privinta.