Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept asupra apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept asupra apartament

Fostul meu sot s-a recasatorit, are un copil minor, si in timpul casatoriei a achizitionat cu sotia un apartament. In actul de vanzare cumparare se spune ca sotia a contribuit cu 26% iar diferenta de 74% se dobandeste ca bun comun in cote egale. Sotia dobandeste in total 63% iar restul de 37% ii ramane sotului.
Sotia intentioneaza sa divorteze si cere instantei atribuirea apartamentului achizitionat. Intrebarea este daca fostul meu sot mai are vreun drept asupra apartamentului achizionat in timpul casatoriei ? In cazul decesului fostului sot copilul nostru are dreptul la cota parte din bunurile tatalui, printre care si apartamentul achizitionat in aceasta casatorie? Va multumesc
Daca instanta va atribui apartamentul actualei sotii cu plata unei sulte fostului dvs sot pentru cota sa din apartament, la eventualul deces al sotului dvs in masa succesorala nu va intra si acest apartament.