Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... INREGISTRARI CONTABILE-REEVALUARE CLADIRI
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

INREGISTRARI CONTABILE-REEVALUARE CLADIRI

In raportul de reevaluare evaluatorul a inregistrat si tva. Imi poate spune cineva cum trebuie sa fac inregistrarea contabila? Cand fac 212=105 cum pun in evidenta si TVA-ul inregistrat in raport?
Va multumesc.
raportul de reevaluare ptr ce a fost facut ?
deoarece in conformitate cu OMEF 3055/2009 privind reglementarile contabile, reevaluarile efectuate in scopul vanzarii nu se inregistreaza in contabilitate. Conform pct 122 din OMEF 3055/2009 , se inregistreaza in contabilitate numai reevaluarile efectuate in scopul stabilirii valorii imobilului la sfarsitul exercitiului financiar, pentru reflectarea corecta, la valoare justa a imobilelor in situatiile financiare, in situatia in care in politicile contabile s-a stabilit prezentarea imobilelor la valoare justa si nu la cost istoric.
altfel nu vad ce cauta tva-ul intr-un raport de reevaluare
Reevaluarea s-a facut in exclusivitate pentru stabilirea impozitului pe cladiri.
Atunci cind se face o reevaluare in scop fiscal (pentru a evita majorarea impozitelor locale) a unei cladiri nu se ia in calcul TVA-ul. Exista cazuri in practica, de exemplu la due dilligence 9cind se vide un business sau o grupa de active) cind se calculeaza si TVA, dar numai in scop de fundamentare a unui buget de achizitie. In cazul dvs., ori evaluatorul a fost gresit informat de scopul evaluarii ori exista o inadevertenta in ceea ce priveste evaluarea.