Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incadrare functie ilegala in CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incadrare functie ilegala in CIM

Buna ziua,

Mi s-a schimbat incadrarea din consilier juridic in jurisconsult, printr-un act aditional la CIM, care a fost inregistrat prin Revisal.

La Colegiul Consilierilor Juridici mi s-a refuzat inregistrarea actului aditional la CIM, datorita termenului "jurisconsult", profesie care a fost abrogata inca din anul 2003, si ma aflu in imposibilitate de a-mi plati cotizatia in continuare.

In acest sens am obtinut si o adresa oficiala de la Ministerul Muncii prin care mi se comunica ca in prezent profesia de jurisconsult nu mai este reglementata (fiind abrogata din 2003).

Care este procedura ce trebuie parcursa la ITM, respectiv in Revisal pentru corectarea ocupatiei ? Este necesar un nou act aditional pentru schimbarea incadrarii din partea angajatorului?
Atata timp cat este o functie prevazuta in COR si utilizarea este legala , nu vad de ce ar fi trebuit refuzata inregistrarea c.i.m....

In REVISAL modificarea unui c.i.m. se face in baza unui act aditional de modificare a c.i.m.