avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 547 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Teren deschidere 10 m - e permisa construirea?
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Teren deschidere 10 m - e permisa construirea?

Se poate construi pe un teren cu deschidere 10m?Ce ar trebui sa ceara primaria, PUD sau PUZ?
Cel mai recent răspuns: doina_manuela , utilizator 21:09, 19 Ianuarie 2012
Regulament general de urbanism
Secţiunea a IV-a
Reguli cu privire la forma şi dimensiunile terenului
şi ale construcţiilor
(2) Autorizarea executării parcelărilor, în baza prezentului regulament, este permisă numai dacă pentru fiecare lot în parte se respectă cumulativ următoarele condiţii:
a) front la stradă de minimum 8 m pentru clădiri înşiruite şi de minimum 12 m pentru clădiri izolate sau cuplate;
b) suprafaţa minimă a parcelei de 150 m2 pentru clădiri înşiruite şi, respectiv, de minimum 200 m2 pentru clădiri amplasate izolat sau cuplate;
c) adâncime mai mare sau cel puţin egală cu lăţimea parcelei.
(3) Sunt considerate loturi construibile numai loturile care se încadrează în prevederile alin. (2).

Depindeti si de Regulamentele Locale de Urbanism, care sunt in general mai permisive, nu mai restrictive decat RGU.
PUD si PUZ se fac doar in cazuri speciale...cand RLU sau RGU nu se doreste a fi respectat.
In regulamentul local de urbanism sunt aceleasi conditii ca si in RGU. Cladirea va fii izolata. In ce conditii se poate autoriza construirea pe acest teren.
a) front la stradă de minimum 8 m pentru clădiri înşiruite şi de minimum 12 m pentru clădiri izolate sau cuplate;

Pe un teren cu deschiderea de 10 m, conform RGU, nu puteti construi izolat(adica viitorul imobil sa nu atinga nici una din limitele terenului).
Daca doriti acest lucru, trebuie sa faceti PUD, care dureaza cca 6 luni si este destul de costisitor.
Vedeti si aici:
www.avocatnet.ro/content/for...
Ultima modificare: Joi, 19 Ianuarie 2012
doina_manuela, utilizator
Initial in certificatul de urbanism ni s-a cerut PUD. In urma unei reclamatii facuta de o vecina la consiliul judetean primaria ne-a trimis o adresa in care ne solicita PUZ.
:hm:
Nu cunosc detaliile situatiei, de ce s-a ajuns la reclamatii...In mod normal, o constructie care "nu vrea" sa respecte RGU , trebuie sa faca PUD.
Ati depasit cu mult regimul de inaltime?...PUZ-ul , dupa noua legislatie este si mai laborios si se face pentru suprafete mari de teren de obicei.

Cel mai bine, adresati-va unui Arhitect urbanist, de multe ori primariile fac abuzuri in a recomanda PUZ in loc de PUD(motivul "abuzului'il gasiti in lege)
Ultima modificare: Joi, 19 Ianuarie 2012
doina_manuela, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Autorizatie constructie casa marius_tudora marius_tudora Buna ziua, Am si eu o dilema... tocmai ce am mostenit un teren in Ramnicu Valcea si sunt interesata sa stiu daca pot construi o casa pe acest teren. Are o ... (vezi toată discuția)
Construire casa Milla_Paris Milla_Paris Vreau sa achizitionez un teren de 700 mp cu deschidere de 47 m.Dupa calcule ar insemna ca lungimea este de 14,89 m. Am auzit de la alte persoane care au avut ... (vezi toată discuția)
Teren neconstruibil dpdv al deschiderii la strada (conform cert. urbanism) webknight webknight Buna ziua, conform Cert. Urbanism pentru construire primit de la Primaria Constanta, terenul meu este neconstruibil dpdv al deschiderii la strada(Conform ... (vezi toată discuția)