Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Teren deschidere 10 m - e permisa construirea?
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Teren deschidere 10 m - e permisa construirea?

Se poate construi pe un teren cu deschidere 10m?Ce ar trebui sa ceara primaria, PUD sau PUZ?
Regulament general de urbanism
Secţiunea a IV-a
Reguli cu privire la forma şi dimensiunile terenului
şi ale construcţiilor
(2) Autorizarea executării parcelărilor, în baza prezentului regulament, este permisă numai dacă pentru fiecare lot în parte se respectă cumulativ următoarele condiţii:
a) front la stradă de minimum 8 m pentru clădiri înşiruite şi de minimum 12 m pentru clădiri izolate sau cuplate;
b) suprafaţa minimă a parcelei de 150 m2 pentru clădiri înşiruite şi, respectiv, de minimum 200 m2 pentru clădiri amplasate izolat sau cuplate;
c) adâncime mai mare sau cel puţin egală cu lăţimea parcelei.
(3) Sunt considerate loturi construibile numai loturile care se încadrează în prevederile alin. (2).

Depindeti si de Regulamentele Locale de Urbanism, care sunt in general mai permisive, nu mai restrictive decat RGU.
PUD si PUZ se fac doar in cazuri speciale...cand RLU sau RGU nu se doreste a fi respectat.
In regulamentul local de urbanism sunt aceleasi conditii ca si in RGU. Cladirea va fii izolata. In ce conditii se poate autoriza construirea pe acest teren.
a) front la stradă de minimum 8 m pentru clădiri înşiruite şi de minimum 12 m pentru clădiri izolate sau cuplate;

Pe un teren cu deschiderea de 10 m, conform RGU, nu puteti construi izolat(adica viitorul imobil sa nu atinga nici una din limitele terenului).
Daca doriti acest lucru, trebuie sa faceti PUD, care dureaza cca 6 luni si este destul de costisitor.
Vedeti si aici:
www.avocatnet.ro/content/for...
doina_manuela, utilizator
Initial in certificatul de urbanism ni s-a cerut PUD. In urma unei reclamatii facuta de o vecina la consiliul judetean primaria ne-a trimis o adresa in care ne solicita PUZ.
:hm:
Nu cunosc detaliile situatiei, de ce s-a ajuns la reclamatii...In mod normal, o constructie care "nu vrea" sa respecte RGU , trebuie sa faca PUD.
Ati depasit cu mult regimul de inaltime?...PUZ-ul , dupa noua legislatie este si mai laborios si se face pentru suprafete mari de teren de obicei.

Cel mai bine, adresati-va unui Arhitect urbanist, de multe ori primariile fac abuzuri in a recomanda PUZ in loc de PUD(motivul "abuzului'il gasiti in lege)
doina_manuela, utilizator