Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... societate radiata din registrul comertului
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

societate radiata din registrul comertului

Printr-o hotarare judecatoreasca s-a dispus inchiderea procedurii insolventei unei societati si radierea sa din registrul comertului. Se mai pot recupera datoriile de la o astfel de firma, in aceasta situatie?
aleodor27, utilizator
Mai revin cu o intrebare.
Se poate antrena, in vreun fel, acum, raspunderea administratorului societatii din speta discutata aici?
aleodor27 a scris:

Mai revin cu o intrebare.
Se poate antrena, in vreun fel, acum, raspunderea administratorului societatii din speta discutata aici?

repet ceea ce am mai spus : NU
in anul 2007 cererea de atragere a raspunderii patrimoniale personale se judeca doar in cadrul dosarului de faliment . Formularea unei cereri intemeiata pe art 138 acum dupa inchiderea procedurii va fi respinsa
Nici un fel de raspundere, eventual penala? Va rog sa-mi scuzati insistenta, dar vreau sa fac tot ce se poate in acest caz si sa vad si ce s-ar fi putu face la acel moment. Puteti sa-mi raspundeti si la intrebarea anterioara, referitor la art. 139? Va multumesc.
referitor la interpretarea art 139 :
este posibil sa fie cunoscute persoanele vinovate inainte de deschiderea procedurii de insolventa (maxim 1 an), dar o astfel de cerere poate fi introdusa in termen de 2 ani de la deschiderea procedurii