Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA declaratii
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

declaratii

Buna ziua
Sunt o firma nou infiintata (15.12.2011) si am depus azi (19.01.2012) declaratiile si documentele pentru a ma inregistra in scopuri de tva. Am cheltuieli cu inregistrarea firmei si o factura de achizitii stampile.
Ce declaratii ar trebui depuse pe 25.01.2012?

Multumesc anticipat pentru raspuns
miki24, utilizator
Care e data de la care te-ai declarat platitor de TVA?Am inteles ca ai depus documentele la Vector pe data de 19.01.2012(Formular 020), dar acolo in formular ce data de inceput ai trecut la fiecare obligatie?Daca ai trecut 15.12.2011 atunci in 25.01.2012 trebuie sa depui Decont 300 pentru luna decembrie 2011, chair daca este cu TVA 0.Daca ai declarat si angajati incepand cu 15.12.2011 trebuie sa depui si declaratia 112 si de asemenea declaratia 100 unde declari Impozitul pe profit...sau pe venit, daca esti microintreprindere...repet...chiar daca valoarea este 0.Daca te-ai declarat ca platitor doar cu ianuarie 2012 atunci nu trebuie sa depui declaratii decat pe 25.02.2012 pentru ianuarie 2012.
Acum am observat o greseala:)...Formular 010 nu 020:)
Va rog frumos sa ma mai ajutati cu o problema:
Am obtinut certificatul de inregistrare in scopuri de TVA in data de 03.02.2012. La cheltuielile initiale s-au mai adaugat si o factura de chirie spatiu, o factura pentru obtinere kit semnatura electronica si o factura de utilitati.
Acum ca am devenit platitor de TVA mai pot sa imi recuperez TVA-ul de pe aceste facturi?

Multumesc frumos pentru timpul acordat.
Prevederi care va permit deducerea tva pt achizitii efectuate inainte de inreg in scopuri de tva.

art 145:
(4) În condiţiile stabilite prin norme se acordă dreptul de deducere a taxei pentru achiziţiile efectuate de o persoană impozabilă înainte de înregistrarea acesteia în scopuri de TVA, conform art. 153.

Norme:
45. (1) În sensul art. 145 alin. (4) din Codul fiscal, orice persoană impozabilă are dreptul să deducă taxa pentru achiziţiile efectuate de aceasta înainte de înregistrarea acesteia în scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal, din momentul în care această persoană intenţionează să desfăşoare o activitate economică, cu condiţia să nu se depăşească perioada prevăzută la art. 147^1 alin. (2) din Codul fiscal. Intenţia persoanei trebuie evaluată în baza elementelor obiective, cum ar fi faptul că aceasta începe să angajeze costuri şi/sau să facă investiţii pregătitoare necesare iniţierii acestei activităţi economice. Deducerea se exercită prin înscrierea taxei deductibile în decontul de taxă prevăzut la art. 156^2 din Codul fiscal, depus după înregistrarea persoanei impozabile în scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal. În cazul persoanelor impozabile nestabilite pe teritoriul României, se aplică prevederile art. 147^2 din Codul fiscal în perioada în care nu au fost înregistrate în scopuri de taxă conform art. 153 din Codul fiscal, în situaţia în care persoanele respective au solicitat rambursarea taxei în baza art. 147^2 din Codul fiscal şi în perioada respectivă îndeplineau condiţiile pentru a beneficia de rambursare conform prevederilor art. 147^2 din Codul fiscal. Persoanele impozabile nestabilite în România, dar înregistrate în scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal, aplică prevederile art. 147^1 din Codul fiscal inclusiv pentru achiziţiile efectuate înainte de înregistrarea în scopuri de TVA, în situaţia în care pentru respectivele achiziţii nu au solicitat rambursarea taxei conform art. 147^2 din Codul fiscal.

(2) Pentru exercitarea dreptului de deducere prevăzut la alin. (1) trebuie îndeplinite condiţiile şi formalităţile prevăzute la art. 145 – 147^1 din Codul fiscal. Prin excepţie de la prevederile art. 155 alin. (5) din Codul fiscal, factura nu trebuie să conţină menţiunea referitoare la codul de înregistrare în scopuri de TVA pentru operaţiunile efectuate înainte de înregistrarea în scopuri de TVA a persoanei impozabile conform art. 153 din Codul fiscal.