Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul indice de inflatie
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul indice de inflatie

Salut amicii si pe cei care ma vor...lumina.
Tuturor: La multi ani!

Dupa lupte seculare care au durat mai bine de 1 an si jumatate X-((motiv pentru care am si ceva absente de pe aici), instanta mi-a recunoscut irevocabil fidelitatea (nu si obedienta:P) si a dispus, printre altele, si o diferenta, respectiv:
"... spor de fidelitate in suma de 1.704 lei aferent perioadei noiembrie 2008 - decembrie 2009, actualizat cu indicele de inflatie."
Multumesc tuturor si, in special, celor care imi vor face calculul si imi vor spune suma totala.=D>
Calculul meu:
[(1704x5,59):100] + 1704 = 1799,2536

O fi oare corect formula?
Aici se gaseste formula si toate cele necesare, calculul este f simplu.
[ link extern ]

1704*116,89/100 = 1992
dgnConsulting, Contabil
Dragos Negoitescu a scris:

Aici se gaseste formula si toate cele necesare, calculul este f simplu.
[ link extern ]

1704*116,89/100 = 1992

Va multumesc foarte mult pentru raspuns!
Multumesc mult, Dragos. :)
Gabrielle Monique a scris:

Multumesc mult, Dragos. :)

...iar eu la amandoi, tie pentru..rugaminte, iar d-lui Dargos ca ti-a indeplinit-o si pentru explicatiile suplimentare in ...luminarea mea.

Si pentru a incheia topicul pentru altii, care vor sa stie, calculul este:

B = [(1704x16,89):100] + 1704 = 1991,8056, unde

B = varianta B din formula (cu vaianta A este acelasi rezultat)

1704 = suma initiala de actualizare, care se inmulteste cu

16,89 = este rata inflatiei. S-a selectat noiembrie 2008 - decembrie 2011 ( considerata ca data efectuarii platii. Eu am gresit rata inflatiei deoarece suma de 1704 lei este o diferenta a sporului de fidelitate din noiembrie 2008 - decembrie 2009, perioada la care am calculat %), apoi se impart la 100, iar la rezultat se aduna suma initiala (1.704) si se obtine 1.991,8056 lei
.

O seara minunata tuturor.