Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cedare contract rate masina
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cedare contract rate masina

buna ziua

am auzit ca, dupa noul Cod Civil, poti ceda orice contract catre o alta persoana
E valabil si in cazul contractelor de rate pt achizitionare autoturisme?
Concret, am un Logan la care platesc rate de 5 ani si mai am inca 5ani.
Problema e ca , din cate stiu, noul Cod Civil nu a intrat inca in vigoare.
Acum un an banca mi-a spus ca nu se pot ceda contractele.
Intrebarile mele sunt:
- cand intra in vigoare noul Cod Civil
- cum si unde se face concret cedarea de contract? (hartii, formalitati)

Si, ca varianta, daca stie cineva cum as putea inchiria masina?.
Cum sa fac sa nu risc ca cel care a inchiriat-o sa nu mi-o mai dea inapoi niciodata?

Multumesc frumos

Buna ziua !
1 Noul Cod Civil a intrat in vigoare cu 01.10.2011 ...
2 Este posibila preluarea obligatiilor contractuale de catre alta persoana , daca exista acordul ambelor parti contractuale .
3.Nimeni si nimic nu va poate garanta respectarea prevederilor contractului de inchiriere .
Bafta !
Noul cod civil a întrat în vigoare din 1 octombrie 2011. Dar nu se aplica contractelor semnate înainte de data menţionată. Ce despre cesionare? Depinde daca contractul s-a facut cu rezerva a proprietaţi in favoare cesionarului.(Leasing normal) În acest caz vi e nevoie comsintământul său, ce doar o va da cu acesta limitarea al dreptului de proprietate. Dacă nu e asa, inchirez masina fară probleme dar nu ai cum sa-i oblig să nu va-o înapoieze. Iar în caz de leasing normal vei incheiat un contract de subînchirere pastrând obligaţiile in faţa vânzatorului dv. E mai bine să consultaţi pentru a redacta contractului respectiv un avocat specializat pentru că mai multe clauze sunt alineate la voinţă parţilor.