Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Penalizari fond rulment
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Penalizari fond rulment

Buna seara,Rog a mi se comunica in baza carui articol de lege administratorul de bloc are dreptul de a percepe penalizari la o suplimentare de fond rulment (afisata in decembrie si penalizata in ianuarie)in conditiile in care ai un fond (400 ron) si esti cu intratinerea la zi permanent.?

@avvalentina

Nu ati auzit ca cea mai incarcata luna sa fie de 400lei?

Daca va spunem ca exista persoane care au cote lunare de 1200 lei ne credeti?

@elga
Doamna e posibil sa fi apucat sa produca penalizari.Daca admin lor afiseaza cum afisez eu pe 7 sau 8 sau 9 ale lunii (desi nu am admin) si aplica penalizari la 1+30 avea timp sa ii ia penalizari.

Mipa a scris
afisata in decembrie(nov) si penalizata in ianuarie( lista aferenta lunii decembrie)
Presupunand ca a afisata in 7 dec si i-a zis ca are restanta la fond de rulment apoi in ianuarie a afisat pe 10 are deja 3 zile de inarziere.

Asadar @mipa este corect sa va calculeze penalizari la orice suma cu titlu de restanta in baza Articolelor

articolul 30 litera j si 49 din legea 230

Art. 30. - (1) Comitetul executiv, reprezentat de presedintele asociatiei de proprietari, are urmatoarele atributii:
j) stabileste sistemul propriu de penalizari ale asociatiei de proprietari pentru restantele afisate pe lista de plata ce privesc cheltuielile asociatiei de proprietari, conform prevederilor legale;

Art. 49. - (1) Asociatia de proprietari poate stabili un sistem propriu de penalizari pentru orice suma cu titlu de restanta, afisata pe lista de plata. Penalizarile nu vor fi mai mari de 0,2% pentru fiecare zi de intarziere si se vor aplica numai dupa o perioada de 30 de zile care depaseste termenul stabilit pentru plata, fara ca suma penalizarilor sa poata depasi suma la care s-au aplicat.

Si art 17 j si 25 din HG1588/2007
unlocatar, utilizator
In exemplele pe care le-am dat mai sus, am si pus aceste penalizari; probabil n-ati citit cu atentie, dar nu asta e important, ci suma penalizarii. Asta ar fi relevant sa ne spuna si ne-am putea da seama.
Oricum, aici putem exprima pareri generale, pixul si calculatorul le are adminul si el tre' sa stie ce-o fi facut acolo, in calcule.
Va multumesc, administratorul a recunoscut ca a gresit cu penalizarile afisate.