avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 189 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cetatean strain si instantele romanesti
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cetatean strain si instantele romanesti

Sunt cetatean strain. Cand am emigrat am fost silit sa renunt la cetatenie si nu am reinoit-o.
Acum vreau sa actionez in instanta contra cetatean roman cu dubla cetatenie domiciliat in strainatate
pentru litigiu de mostenire funciara aflata in Romania.
Este posibil, sau cetatenia romana este necesara?
Multumsc anticipat/
De unde naiba se intelege asta? Eu inteleg doar ca omul e foarte nervos, asa incat il vad capabil sa vina in tara, evident...

Aaron, nu cred ca s-a inteles foarte clar unde bateti... Pentru a actiona in judecata nu e nevoie de cetatenia romana, dar pentru a fi proprietar de terenuri... cam da!!!
Asa incat vedeti dv. in ce masura puteti rezolva ceva prin acest proces, in functie de acte etc. Si abia dupa ce mergeti la 2-3 avocati pe tema sanselor, luati o decizie.
Ca nici doctirna nu e unitara...
Apoi, depinde daca e vorba de mostenirea unui teren in proprietatea decedatului sau de teren retrocedat mostenitorilor...
Si tot asa, continua sa depinda situatia de multe, multe lucruri.
Inchierea contractului de asistenta juridica se poate face si prin corespondenta.
E vorba de teren intravilan unde au fost case ce s-au demola,t retrocedat pe legea 247/2005 si din cate inteleg nu pot fi adaugat pe titlul de proprietate chiar daca asi fi cetatean roman. Eu vreau sa dau in judecata pe celalat mostenitor pentru a ma despagubi pentru partea care mi se cuvenea. Am discutat asta in alt mesaj si se pare ca e foarte complicat deacea am nevoie de un avocat foarte experimentat.
Aaron a scris:

E vorba de teren intravilan unde au fost case ce s-au demola,t retrocedat pe legea 247/2005 si din cate inteleg nu pot fi adaugat pe titlul de proprietate chiar daca asi fi cetatean roman. Eu vreau sa dau in judecata pe celalat mostenitor pentru a ma despagubi pentru partea care mi se cuvenea. Am discutat asta in alt mesaj si se pare ca e foarte complicat deacea am nevoie de un avocat foarte experimentat.


Avocatii foarte experimentati pe astfel de probleme costa foarte mult.
Va recomand sa achitati o consultanta juridica si sa fie vazute actele.Dupa consultanta juridica onorariul poate deveni negociabil in functie de sansele de reusita.Se poate merge pe onorariu de succes.
Este bine sa stiti exact care sunt sansele inainte de a vani in tara.Oricum eu nu vad sensul de a veni in tara daca nu doriti cetatenia romana.
In alta ordine de idei este indicat sa stiti care este situatia juridica si apoi sa va ganditi la restul.

avocat Claudiu Lascoschi
Mai Caudiu, nu intelegi ca nu are legatura cetatenia cu locul in care se afla omul la un moment dat?
Ca fusei si io in Olanda si nu-s olandeza!!...
Si nu mi-o zis nimeni la granita ca daca nu vreau cetatenia olandeza nu are rost sa vin in Olanda!!!
:duh:

Alte discuții în legătură

Cum poate fi un imobil trecut pe numele unui copil? helene100 helene100 Buna ziua, Situatia este foarte complicata,voi incerca o prezentare pe scurt. Sunt casatorita cu un cetatean olandez si locuiesc in Olanda,detin cetatenia ... (vezi toată discuția)
Pagube materiale cauzate de renuntarea la cetatenia romana cymsf cymsf As dori sa aplic pentru pasaport olandez, deoarece locuiesc in Olanda de mai mult de 6 ani. Problema este ca pentru aceasta trebuie sa renunt la pasaportul ... (vezi toată discuția)
Divort ro-nl snoo snoo sunt cetatean roman casatorita de un an si 3 luni cu un cetatean olandez in cazul unui divort am aflat ca se aplica legea olandeza cum ma pot documenta ce ... (vezi toată discuția)