Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... bani cresterea copilului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

bani cresterea copilului

Daca ma poate ajuta cineva....cu leagea asta noua pt banii de crestere a copilului.Am inteles ca se vor acorda 85% din venitul realizat in ultimele 12luni, timp de 2 ani. Venit se considera si dividendele? Eu am o firma la care sunt angajata si asociata, din care am obtinut dividende, si o alta firma la care sunt doar asociata fara a fi angajata, din care de asemenea am obtinut dividende. Venitul meu, la care se aplica acesti 85%, atunci va fi salariul+dividendele de la cele 2 firme?
da, intr-adevar dividendele se impoziteaza cu 16%, celelalte taxe se platesc doar pt salariu. pt dividende nu se mai platesc alte taxe la stat.
o zi buna!
Este simplu ce venituri se iau in calcul .... Prin venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare, se intelege: venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole, asa cum sunt definite de aceasta lege.
Legea doar completeaza cuantumul indemnizatiei care poate fi o suma fixa sau o suma procentuala din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni.
multumesc! am citit ceva din legea pe care o mentionati...insa n-am reusit sa inteleg mare lucru..nefiind de meserie...mi s-ar parea normal ca si dividendele sa se ia in calcul alaturi de salariu, pt ca se plateste la stat impozitul pe venitul intreprinderii si apoi si impozitul pe dividende.
O zi buna!