Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Retinere contributii pt. zile Co
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Retinere contributii pt. zile Co

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati intr-o problema spinoasa : o angajata a unitatii noastre si-a efectuat tot concediul de odihna pt. anul 2008 (28 de zile) . In urma cu 2 sap. ne-a anuntat ca vrea sa-i inceteze contractul indiv. de munca din motive personale (art.55.b). Problema noastra este ca in CCM-ul nostru scrie ca trebuie sa restituie banii pe concediu necuvenit, dar nu are decat 7 zile lucrate in oct. Deci iese pe "rosu". Nu stim daca acum cand i se calculeaza contravaloarea celor7zile de Co necuvenite(sunt tot 7) i se mai adauga si toate celelalte dari (CAS, somaj, etc).Sau se considera ca i s-au oprit odata. Va rog daca cineva stie cum se procedeaza in astfel de cazuri sa ne dea un sfat. La prima vedere pare a fi o situatie pe zero, dar la moi cand se calc. cv. unei zile de Co se face o medie cu sporurile din ultimele 3 luni(cred ca peste tot asta) si iese o val un pic mai mare fata de normal (tarifar).
Multumesc!
Multumesc, ma gandeam eu.