Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... desfacere contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

desfacere contract de munca

Buna seara,
Daca o persoana angajata pe postul de ingrijitor, in invatamant,cu contract de munca pe durata nedeterminata a avut concediu fara plata, cu acordul Consiliului de Administratie, pe perioada 01.02.2011-31.01.2012, nu se prezinta la post pe data de 01.02.2012 si nu poate fii contactata, deoarece este plecata din tara, din punct de vedere legal cum se procedeaza, i se poate desface contractul de munca? , care este temeiul legal?( din surse neoficiale stim ca nu vrea sa mai vina la post). Cum trebuie sa procedam, o instiintam in scris, dupa data de 01.02.2012 sau cum?
Daca i se desface CIM postul se blocheaza ? pe postul ei a fost angajata pe durata determinata de 12 luni o alta persoana careia ii inceteaza CIM la data de 01.02.2012.
- Mai putem sa pastram aceasta persoana, incheindu-i un alt CIM pe maximum 12 luni?
Multumesc f.mult!
Va rog sa mi spuneti daca pe acest post, in urma desfacerii CIM se poate angaja persoana care a fost incadrata pe concediul fara plata al doamnei careia i se desface CIM. I se poate intocmi un nou CIM pe maximum 12 luni?
Da, se poate angaja o noua persoana pe acel post , dar numai in conditiile legii.
Va multumesc f.f.mult si va doresc o seara cat se poate de frumoasa.