Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... emitere cec fara acoperire
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

emitere cec fara acoperire

am o intrebare f. urgenta...
o persoana a emis un cec catre o societate, cec care avea o anumita data scadenta. la data scadenta creditorul cecului nu a putut sa valorifice cecul intruca in contul celui ce a emis cecul nu existau suficiente lichiditati...
are cineva idee care e procedura prin care creditorul poate obtine plata acelui cec?
nu e cumva vorba si de o inselaciune in acest caz?
am nevoie de raspunsuri urgente!
multumesc.
In plus, emitentul filei CEC refuzate la plata de catre unitatea bancara trasa intra in centrala incidentelor de plati si i se blocheaza contul ( evident, vorbim despre persoane juridice)