Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Cui se trimite o plangere contraventionala, politiei ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Cui se trimite o plangere contraventionala, politiei sau instantei?

plingerea contraventionala contra unui proces verbal de contraventie se face catre politie sau catre judecatorie? multumesc
competenta apartine judecatoriei in raza careia ati savarsit fapta (scrie la finalul procesului verbal ce judecatorie este competenta in cazul dumneavoastra)
Catre judecatorie...de pe raza de activitate a agentului constatator.
Succes!
Judecatorie. In termen de 15 zile de la comunicare. Succes.
La judecatoria in a carei raza teritoriala a fost constatata contraventia.
La sediul Politiei Locale/Nationale dupa caz (nu recomand sa depuneti plangerea la organul care a emis aceasta) sau la Judecatoria de pe raza teritoriala unde a fost constatata contraventia ......