Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit ATENTIE! Declaratia 101 - termen 26 martie 2012, ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

ATENTIE! Declaratia 101 - termen 26 martie 2012, inclusiv. Descarca noile formulare ale declaratiilor 100 si 101.

OG 2/2012, pentru modificarea şi completarea Ordonanţei Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedură fiscală
Art. II. - Declaraţia anuală de impozit pe profit pentru anul 2011 se depune de toţi contribuabilii, la organul fiscal competent, până la data de 25 martie 2012, cu excepţia contribuabililor prevăzuţi la art. 34 alin. (5) lit. a) şi b) din Codul fiscal care depun declaraţia anuală de impozit pe profit pentru anul 2011 până la data de 25 februarie 2012.
Salut,

Firma mea e suspendata din 2010 si nu am certificat digital. Am inteles ca se poate depune declaratia 101 si fara certificat direct la Finante.

Care este procedura? Printez documentul PDF si merg cu el sau trebuie si in format electronic pe CD sau ceva?
3. Modul de depunere

Formularul se depune, la organul fiscal competent, în format PDF, cu fişier XML
ataşat, pe suport CD, însoțit de formatul hârtie, semnat şi ştampilat conform legii
sau se transmite prin mijloace electronice de transmitere la distanță, în conformitate cu prevederile legale în vigoare.

Noua versiune pentru Declaratia 101 din 08.02.2012

[ link extern ]

sa inteleg ca chiar daca nu am declarat impozit trim IV 2011, nu am depus d100 la 25.01.2011 tot la 25.03.2012 am termern de d 101?
birta a scris:
sa inteleg ca chiar daca nu am declarat impozit trim IV 2011, nu am depus d100 la 25.01.2011 tot la 25.03.2012 am termern de d 101?

Daca ati optat pentru definitivarea inchiderii exercitiului financiar 2011 pana la data de 25 februarie 2012, potrivit prevederilor art.34 alin.(11) din Codul fiscal, in vigoare pana la 31 decembrie 2011, depuneti declaratia anuala de impozit pe profit pentru anul 2011 pana la data de 25 martie 2012. Aceasta deoarece nu ati depus declaratia 100 aferenta trimestrului IV 2011 pana la 25 ianuarie 2012.

======================================

IMPORTANT:

Persoanele juridice care, in cursul anului fiscal, se dizolva cu lichidare, potrivit legii, au obligatia sa depuna declaratia anuala de impozit pe profit si sa plateasca impozitul pana la data depunerii situatiilor financiare la organul fiscal competent din subordinea ANAF.

Persoanele juridice care, in cursul anului fiscal, se dizolva fara lichidare au obligatia sa depuna declaratia anuala de impozit pe profit si sa plateasca impozitul pana la inchiderea perioadei impozabile.

www.avocatnet.ro/content/art...

Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal