Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... procedura insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

procedura insolventa

Buna ziua,
As vrea sa stiu daca o institutie publica avand calitatea de creditor intr-un proces de insolventa este scutita de plata taxei de timbru. As dori sa stiu la ce articol ne incadram.
Multumesc.
lege 146/1997 art 17
Art. 17. - Sunt scutite de taxa judiciară de timbru cererile şi acţiunile, inclusiv căile de atac formulate, potrivit legii, de Senat, Camera Deputaţilor, Preşedinţia României, Guvernul României, Curtea Constituţională, Curtea de Conturi, Consiliul Legislativ, Avocatul Poporului, de Ministerul Public şi de Ministerul Finanţelor, indiferent de obiectul acestora, precum şi cele formulate de alte instituţii publice, indiferent de calitatea procesuală a acestora, când au ca obiect venituri publice.
Mulţumesc.