avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 813 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit declaratia 101
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

declaratia 101

Buna seara,

Referitor la declaratia 101 cum se completeaza rd 14 - amortizare fiscala si rd 29 - amortizare contabila? In cazul meu rulajul contului 6811 are valoarea de 500 lei si este o cheltuiala deductibila.

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: irina.tranoiu , utilizator 21:37, 7 Februarie 2012
Daca ati calculat amortizarea folosind durata de functionate normala din catalog, adica firma nu are o alta politica contabila in domeniul amortizarii, atunci acea valoare care o aveti in contul 6811 e amortizare fiscala in intregine deductibila.
multumesc pt raspuns. da, am folosit durata normala de amortizare, deci trec suma de 500 lei si la amortizare fiscala si la amortizare contabila?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

D101, amortizare edervi edervi Daca amortizarea contabila este egala cu amortizarea fiscala, In Declaratia 101 se mai trec sumele la randul 14 si rândul 29? Multumesc. (vezi toată discuția)
Cum trec amortizarea in declaratia 101? carmenbn carmenbn Amortizarea contabila si cea fiscala sunt egale.Daca trec valoarea amortizarii,la rd.2,14 si 29,la rd. 23,profit/pierdere,suma respectiva va contine de 2 ori ... (vezi toată discuția)
Completare d101 contawest contawest Buna ziua, Va rog sa ma ajutati in problema urmatoare privind reevaluarea si completarea D101 In anul 2011 cand am facut reevaluarea cladirii ... (vezi toată discuția)