Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit declaratia 101
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

declaratia 101

Buna seara,

Referitor la declaratia 101 cum se completeaza rd 14 - amortizare fiscala si rd 29 - amortizare contabila? In cazul meu rulajul contului 6811 are valoarea de 500 lei si este o cheltuiala deductibila.

Multumesc.
Daca ati calculat amortizarea folosind durata de functionate normala din catalog, adica firma nu are o alta politica contabila in domeniul amortizarii, atunci acea valoare care o aveti in contul 6811 e amortizare fiscala in intregine deductibila.
multumesc pt raspuns. da, am folosit durata normala de amortizare, deci trec suma de 500 lei si la amortizare fiscala si la amortizare contabila?