Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit D101, amortizare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

D101, amortizare

Daca amortizarea contabila este egala cu amortizarea fiscala, In Declaratia 101 se mai trec sumele la randul 14 si rândul 29?

Multumesc.
da, se trec
Multumesc frumos.
Daca pentru mine cheltuiala cu amortizarea este deductibila, de ce trebuie trecuta la cheltuili nedeductibile ( Rd. 29) din Declaratia 101?

Este corect?

edervi, utilizator
Amortizarea contabila se stabileste prin aplicarea cotelor de amortizare asupra valorii de intrare a imobilizarilor corporale.
Cotele de amortizare se stabilesc in functie de regimul de amortizare utilizat si durata de utilizare economica a activului, adica durata pe care o "alegeti" dvs.

Amortizarea fiscala se stabileste prin aplicarea cotelor de amortizare asupra valorii de intrare a mijloacelor fixe amortizabile.
Cotele de amortizare se stabilesc in functie de regimul de amortizare utilizat si durata normala de utilizare a mijloacelor fixe.(catalogului privind clasificarea si duratele normale de functionare a mijloacelor fixe, aprobat prin Hotararea Guvernului nr. 2.139/2004.)

De exemplu:
Achizitionati un mijloc fix in val.de 100.000 lei, durata de utilizare econimica ati ales-o de 6 ani. Durata normala de utilizare este de 9 ani.
Amorizarea va fi:
-amortizarea contabila va fi in suma de 16.667 lei (100.000:6),
-amortizarea fiscala va fi in suma de 11.111 lei (100.000:9).
Astfel suma de 5.556 lei (16.667-11.111) este cheltuiala nedeductibila.

Faptul ca in cazul dvs. sumele coincid, este (sa zicem) o "coincidenta".
Multumesc foarte mult pentru lamuriri. Si in cazul in care cheltuiala cu amortizarea ( autoturism luat in leasing financiar) este deductibila integral se mai completeaza rd.29 din Declaratia 101?
Cu placere!
Dupa parerea mea, se trece in declaratia 101, conform instructiunilor de completare a declaratiei 101. (randul 29 ‐ se inscrie valoarea cheltuielilor cu amortizarea inregistrata in contabilitate.- ct 681)
Elis Ismail, Contabil